Britskou velkou cenu neohrožuje pandemie, ale vysoké finanční nároky Silverstonu

Při snaze poskládat náhradní kalendář naráží vedení F1 na první problémy, které ale vůbec nesouvisí se současnou pandemií. Vysoké finanční nároky majitelů závodních okruhů.

Štítky: 2020 GP Velké Británie Zveřejněno 11. 05 2020 — Tomáš Richtr

Závodní okruhy za možnost přivítat velkou cenu formule 1 s výjimkou Monaka platí nemalé peníze. Naopak, příjmy má z prodeje lístků divákům a dalších komerčních aktivit.

Jenomže bez diváků, VIP návštěvníků a korporátních aktivit nemá smysl pro majitele okruhu se s hostováním závodu F1 obtěžovat. Pokud chce vedení F1 závod uspořádat, aby mělo vůbec nějaký kalendář, pak nejenže se musí vzdát původně nasmlouvaného poplatku, ale ještě okruhu naopak přispět. Tedy pokrýt náklady plus alespoň nějaké ztráty z prodeje lístků.

To vytváří prostor pro jednání a majitelé okruhu Silverstone, kde se pořádá Velká cena Velké Británie, se podle informací BBC snaží své silné situace využít hodně ve svůj prospěch. Podle zákulisních pocitů jsou finanční požadavky Silverstonu na uspořádání závodu F1 „přehnané“.

Podle zákulisních neověřených informací Silverstone za uspořádání závodů žádá 15 milionů liber. Vedení F1 přitom nabídlo takovou sumu, aby Silverstonu nedošly peníze. F1 nabídlo pokrýt všechny náklady spojené s uspořádáním závodu, respektive dvou a uhradit část ztrát příjmů z prodeje vstupenek. To je finančně lepší scénář, než kdyby Silverstone nepořádal vůbec žádný závod.

Podle zákulisních informací Silverstone v posledních dnech ze svých nároků slevil, ale obě strany zůstávají vzdálené co do finančních představ o dohodě.

Některé okruhy, které nebyly součástí původního kalendáře sezony 2020, jsou naopak ochotné pomoci. Právě proto, že pro ně jakýkoli příjem je plus, navíc spojený s reklamou díky pořádání závodu F1. Zájem mají německý Hockenheimring, italská Imola nebo portugalské Algarve.

Kdo je na straně vyjednávání, zda vedení F1 nebo Silverstone, více v právu, je těžké odhadovat. Ale zástupci některých týmů, z nichž většina má základnu v Británii, považuje nároky Silverstonu s ohledem na pandemické okolnosti za „nehorázné“.

Diskuse k článku

Napsat komentář