Red Bull: Za zrušení GP Austrálie může bezmyšlenková reakce McLarenu a otočka Mercedesu

K neobvyklému kroku se rozhodl šéf týmu Red Bull Christian Horner, když veřejně popsal události jen pár hodin před zrušením letošního úvodního závodu, Velké ceny Austrálie. Za zrušení mohla bezmyšlenková reakce McLarenu a změna postoje Mercedesu, který navíc odmítl zajistit provoz motorů pro své zákaznické týmy Racing Point a Williams.

Štítky: 2020 Christian Horner GP Austrálie Zveřejněno 11. 05 2020 — Tomáš Richtr

Christian Horner ve svém vyjádření popsal inkriminované události vedoucí ke zrušení Velké ceny Austrálie.

„V paddocku bylo třináct lidí se symptomy koronaviru. Všichni byly posláni na testy,“ popsal Horner. „Všechny testy byly negativní. Byli to lidé bojující s časovým posunem (jetlag), bolestmi v krku, zimnicí a podobně. Ale nakonec jeden člověk z týmu McLaren měl pozitivní test. A jelikož firma měla předem připravený plán, McLaren se rozhodl odstoupit ze závodu.

Tenkrát se to jevilo jako bezmyšlenková reakce. Nebyly k dispozici všechna fakta. Byl to jeden pozitivní test z mnoha tisíce lidí přítomných v paddocku.

Svolali jsme schůzku v hotelu Crown a zajistili přítomnost výkonného ředitele F1 Rosse Brawna. Ten s sebou přivedl ředitele závodů Michaela Masiho.

Úřady neměly problém s pořádáním závodu, tak jsem navrhl, a se mnou řada dalších, abychom odjeli páteční tréninky a na konci dne situaci přehodnotili. Pokud budou mít lidé symptomy, budou otestováni. To šlo docela rychle. A pokud by bylo více případů, pak bychom učinili rozhodnutí, zda pokračovat. Ale aspoň bychom začali.

McLaren se rozhodl odstoupit a měl na to s ohledem na okolnosti právo. Ale v pravidlech není psáno, že když odstoupí jeden, musí to samé učinit ostatní.

S ohledem na doporučení a také skutečnost, že se ten víkend v Austrálii konaly jiné velké události, tlačil jsem na to, aby se jelo, protože se objevil jeden případ, který vedl v patovou situaci ohledně hlasování.

Ross (Brawn) zavolal Jeanu Todtovi, prezidentu FIA, který řekl, že podpoří většinové hlasování. A jelikož hlasování bylo vyrovnané, nakonec rozhodnutí leželo na Rossovi.

Ten souhlasil s mým doporučením, tedy provést další testy a vyhodnotit situaci za 24 hodin. Nakonec také stál o to, aby se velká cena rozjela. Já byl přesvědčen o tom, že když vládní a zdravotní autority souhlasily s pořádáním velké ceny, pak jsme jako závodní tým byli připraveni závodit.

Ale krátce po skončení naší schůzky mi volal Ross Brawn, to bylo ve tři ráno, že má problém, protože Mercedes změnil názor. Znamenalo to také, že nebudou dodávat motory svým zákazníkům (Williams a Racing Point).

To postavilo celou situaci na hlavu. Už pak nebyla jiná šance, než velkou cenu odvolat.“

Diskuse k článku

Napsat komentář