Asijské okruhy: Losail International Circuit

Tentokrát zavítáme do Kataru, konkrétně do okolí města Lusail, kde se rozprostírá okruh Losail International Circuit, který se svým charakterem podobá závodnímu okruhu Sakhir v Bahrajnu.

Štítky: Okruhy Zveřejněno 6. 04 2020 — Lukáš Podstata

Město Lusail leží severně od Dauhá ve státě Katar. Okruh Losail International Circuit byl postaven za necelý rok přibližně 1000 pracovníky a jeho výstavba stála v přepočtu jeden a půl miliardy korun. Brány nového katarského komplexu se slavnostně otevřely roku 2007 a první seriál, který se zde prezentoval bylo Mistrovství světa silničních motocyklů.

Okruh má délku 5 380 metrů a jeho hlavní dominantou je přes kilometr dlouhá rovinka, která nabízí jezdcům obrovské příležitosti k překonání soupeře. Dále je okruh obklopen umělou trávou z důvodu zabránění pronikání písku na závodní trať.

V roce 2007 došlo k plnému osvětlení okruhu, aby bylo možné na Losail International Circuit pořádat i noční závody. Tento projekt byl realizován firmou Musco Lighting a v tehdejší době se stal největším osvětlovacím projektem na světě. Nyní si však tento unikát drží městský okruh Yas Marina v Singapuru.

Po zavedení umělého osvětlení se většina závodů na Losail International Circuit pořádá právě v noci. Za celou dobu své existence se zde vystřídalo spoustu sérií. Můžeme jmenovat například Moto GP, Mistrovství světa superbiků, GP2 Asijské série, WTCC a Grand Prix Master, kde si vítězství připsal legendární Nigel Mansell. Každý rok se na tamním okruhu také pořádá Mistrovství světa v motokrosu.

Výhled z hlavní tribuny na okruhu Losail International Circuit.

Diskuse k článku

Napsat komentář