Analýza: Páteční tréninky v deštivé Suzuce

Kolotoč formule 1 se po třech letech vrátil do Japonska. V zemi vycházejícího Slunce ale na piloty čekalo deštivé počasí, které ovlivnilo průběh pátečního programu. Proto je nutné brát veškerá nasbíraná data s rezervou, neboť se nejedná přímo o relevantní výsledky.

Štítky: GP Japonska Zveřejněno 7. 10 2022 — Vašek Štěpánek

FP1 – Fernando Alonso

Aktivita v prvním tréninku byla minimální. První zaznamenaný čas přišel až po čtvrt hodině, jehož autorem byl Mick Schumacher. S ubývajícím deštěm se na trať přidávali další jezdci a někteří sáhli rovnou po přechodných pneumatikách.

Mezi takovými jedinci byl například Max Verstappen, který své boxové stání opustil až po půl hodině a kvůli zrádnému počasí odjel jen malý počet kol. Po jezdci Red Bullu nasazovali gumy do přechodných podmínek skoro všichni.

Bylo to i díky tomu, že vlivem kroužících formulí začala trať vysychat. Vedení brzy převzali jezdci Ferrari v pořadí Sainz – Leclerc. Následně se déšť vrátil a diváci byli svědky řady menších chyb a výletů mimo trať.

Menší hrubku předvedli i právě piloti Ferrari – Sainz vyjel do únikové zóny v zatáčce Spoon (lžíce) a Leclerc se dostal do štěrku na rozhraní prvního a druhého sektoru dráhy. Maranello proto poslalo oba své reprezentanty do boxů.

Aktivita na trati poté ustala. Až chvíli před koncem našli někteří jezdci odvahu a vydali se zpět na mokrý a zrádný asfalt. Vedení na samém konci převzal Fernando Alonso. Po skončení FP1 došlo ještě k nehodě.

O tu se postaral Mick Schumacher, který v osmé zatáčce rozbil svůj monopost. Vůz Haasu inkasoval poškození zejména ve své přední části. Kromě konstrukce předního křídla a nosu, bylo poškozeno také samotné zavěšení předních kol.

FP2 – George Russell

Také druhý trénink byl ovlivněn deštěm. Šlo o relativně podobnou podívanou jako v první šedesátiminutovce. Jezdci nejprve vyjeli na pneumatikách do mokra a postupně přecházeli na gumy do přechodných podmínek.

Druhého tréninku se nezúčastnil Mick Schumacher, který na konci FP1 rozbil svůj monopost a Haas se rozhodl mu preventivně vyměnit šasi. Pro německého závodníka nehoda nepřišla ve správný čas, neboť právě nyní se rozhoduje o jeho budoucnosti v týmu.

K vidění bylo opět několik výletů mimo trať. Zrádné podmínky nachytaly například Leclerca a vítěze minulého závodu Péreze. Ani domácí Yuki Tsunoda nezažil perfektní trénink. Japonec ve službách AlphaTauri rovněž udělal jednu chybu.

Velkou aktivitou se ve druhém tréninku chlubil Mercedes. George Russell a Lewis Hamilton měli za všech pilotů najeto nejvíce kol a také se umístili na čele tabulky. Vedení si stříbrné šípy udržely až do konce a vytvořily tak na sebe znatelný tlak.

Red Bully skončily na třetím a čtvrtém místě před pátým Magnussenem. Dánovi se zatím na Suzuce a v proměnlivých podmínkách daří. Také první trénink zakončil 30letý závodník mezi nejlepšími pěti. Ferrari lehce zaostávalo, ale rozhodně nejelo na plno.