Alonso připomíná: do F1 jsem se vrátil hlavně kvůli sezoně 2022

Dvojnásobný mistr světa se po dvouleté pauze letos vrátil do formule 1 k týmu Alpine, kde zatím bojuje jen ve středu pole, což ale Alonsovi nevadí. Španěl přiznal, že letošní formu týmu akceptuje, jelikož jeho cílem je uspět hlavně v roce 2022. Také se vyjádřil k mladým perspektivním talentům.

Štítky: Alpine Fernando Alonso Zveřejněno 12. 07 2021 — Vašek Štěpánek

Příští rok vejdou v platnost nová technická pravidla, která by měla týmům pomoci dotáhnout se aktuální lídry Red Bull a Mercedes. Nová éra sportu byla hlavním důvodem, proč se do královny motosportu vrátil také Fernando Alonso.

Španěl nedávno přiznal, že svého rozhodnutí nelituje, a i když není v současné době v pozici, kdy může bojovat o vítězství, nynější situaci akceptuje. Alonsovým cílem je uspět hlavně v roce 2022.

„Kdy budeme mít znovu takovou příležitost vyhrát a přiblížit se těm nejlepším? Pokud budeme dělat věci správně a půjdeme správným směrem, bude to nejspíše v roce 2022. Když jsem vloni podepsal smlouvu s Renaultem (dnešní Alpine), věděl jsem, že letos budeme bojovat o postup do Q3.

Lidé očekávali, že brzy začneme bojovat a podia a přiblížíme se špičce startovního pole, to je ale špatně. Letošní sezona je pro mě především o tom znovu si zvyknout na prostředí F1 a vybudovat tým, který bude příští rok velmi silný, a pak uvidíme, zda se nám to povedlo.

Můj návrat byl vždy spojen s příchodem nových pravidel. Pro letošek nemám jasný cíl, snažím se závody užívat, a to také dělám. Nemám žádný cíl o tom, kde chci letos končit. Občas dojedu osmý, někdy desátý a poté zase dvanáctý,“ vysvětlil Alonso.

Heineken odhaluje autonomní vozítko, které vám kdykoliv doveze pivo

Rodák z Ovieda získal své tituly mistra světa v letech 2005 a 2006, což už je nějaký ten pátek, ale realita je taková, že mohl mít titulů mnohem více, možná pět či šest, okolnosti ale hrály ve prospěch jiných.

V letech 2010, 2012 a 2013 se stal vicemistrem světa, před ním skončil jen Sebastian Vettel s Red Bullem, v sezoně 2007 sice skončil celkově třetí, ztráta na vítězného Räikkönena tehdy ale činila pouze jediný bod. Alonso si je vědom i těchto statistik.

V současnosti se Alonso snaží vyždímat 105 % ze svého Alpinu A521, i přes Španělovy zkušenosti jde pouze o zbytky bodů. I co se médií týče, není Alonso na předních stránkách z žádné z publikací. Formule 1 aktuálně těží ze souboje mezi Lewisem Hamiltonem a Maxem Verstappenem.

Alonso se rozpovídal i o věku ve formuli 1, kdy do sportu přichází stále mladší závodníci. Budoucnost vidí hlavně ve Verstappenovi a Russelovi, o kterém nedávno Alonso prohlásil, že je budoucím šampionem.

„Verstappen je velkolepý, rád ho sleduji a jako pilot má opravdu co nabídnout. Přesně takovým pilotům lidé fandí, tlačí je dopředu a jsou rádi za jejich úspěchy. Co se věku týče, během mé kariéry to bylo vždy naopak – já byl tím nejmladším. V posledních letech, kdy jsem závodil v Indy nebo Dakar, byl jsem oproti ostatním velmi mladý.

Téma ohledně věku pilotů tu bude vždy… Jednou jste moc mladí a jednou zase moc staří. Nakonec je to ale časomíra a stopky, které měří váš výkon a ne biologické hodiny, kdyby tomu bylo jinak, formule 1 by se rychle stala motokárovou soutěží pro dvanáctileté děti.“