Alonso má stupně vítězů zpět – vysvětlujeme zmatky kolem aféry

Vybojoval druhé stupně vítězů ve druhé velké ceně. Pak mu je sebrali poté, co 'bednu' řádně oslavil. Nyní má Fernando Alonso stupně vítězů zpět. Co se stalo a proč?

Štítky: Fernando Alonso GP Saúdské Arábie Zveřejněno 19. 03 2023 — Tomáš Richtr

Fernando Alonso dostal časový trest 5 sekund za to, že na startu byl mimo svůj slot. Když zajel do boxů při první zastávce, trest si odpykal tím, že pět sekund čekal. Mezitím ale tým nesmí na autě vykonávat žádnou práci (“it may not be worked on”).

Mechanik se zvedákem se ale auta dotknul hned poté, jak zastavilo. A už tady nastává první problém:

Vzdálené podpůrné operační středisko FIA v Ženevě (ROC) zkontrolovalo, zda byl trest vykonán řádně. A informovalo jak ředitelství závodu tak sportovní komisaře, že ano!

Jenomže v posledním kole závodu došlo ke změně. Na základě nového podnětu z Ženevy (ROC) bylo ředitelství závodu informováno, že ve skutečnosti se mechanik nesmí auta vůbec dotknout. Středisko ROC totiž objevilo, že se na strategických jednáních týmy s FIA dohodly, že to tak bude chápáno – během odpykávání trestu se nesmí auta nic dotknout. (V takovém případě může být auto dokonce diskvalifikováno ze závodu.) Existuje o tom řádný zápis.

Proto komisaři rozhodli o penalizaci pro Alonsa, která jej sesadila ze stupňů vítězů. K oznámení trestu došlo až po oficiální ceremonii.

Pak nastal obrat: Aston Martin požádal o přehodnocení verdiktu. V žádosti uvedl seznam sedmi předchozích případů, kdy se během odpykávání trestu mechanik dotýká zvedákem auta, aniž by následoval trest. Těchto sedm případů sportovní komisaři GP Saúdské Arábie uznali jako pádný argument, že dohoda ze strategických jednání očividně není aplikována. A tím pádem se ji rozhodli prohlásit za neplatnou.

“Po přezkoumání nových důkazů jsme dospěli k závěru, že neexistuje žádná jasná dohoda, jak bylo dříve komisařům vysvětleno, na jejímž základě by bylo možné určit, že se strany dohodly, že dotyk zvedáku s vozem se rovná práci na voze.

Za těchto okolností jsme usoudili, že naše původní rozhodnutí o uložení trestu vozu č. 14 (Fernando Alonso) je třeba stáhnout, a proto jsme tak učinili.”

Originální odůvodnění zde.