Aféra na spadnutí? Red Bull podezřívá své ex-zaměstnance z krádeže duševního vlastnictví pro Aston Martin

Největším tématem během pátku při Grand Prix Španělska byl hojně upravený vůz Aston Martinu, který jako by z roka vypadl letošnímu Red Bullu. Podobnost je dokonce tak velká, že se Christian Horner obává vynesení dat z továrny v Milton Keynes.

Štítky: Aston Martin Christian Horner Red Bull Zveřejněno 20. 05 2022 — Lukáš Štěrovský

Mezinárodní automobilová federace sice Aston Martin, který v trénincích podal dobré výkony, v průběhu dne očistila, ale u Red Bullu panují obavy. „Je to klon,“ nebral si servítky Christian Horner. „Napodobování je největší formou lichocení a my máme několik jedinců, kteří na začátku sezony přestoupili do Astonu.

Vlastně nás na to zkraje týdne upozornila sama FIA. Je běžné a fér, že si s sebou zaměstnanci při přestupu do jiného týmu odnesou i znalosti. Ale je nepřijatelné, pokud by došlo k přenosu duševního vlastnictví,“ naráží Horner na možné odcizení dat.

Jedním ze zaměstnanců, který putoval z Red Bullu do Astonu, je Dan Fallows, dřívější šéfaerodynamik… „Nebudu prozrazovat, o jaké osoby jde. Ale pokud by to tak bylo stalo, šlo by o trestný čin. Duševní vlastnictví je něco, do čeho investujeme miliony. Nechcete, aby se dostalo do rukou jiné organizace. To bychom jej rovnou mohli prodávat…

Podle Hornera tým plánuje interní vyšetřování. „Máme vlastní softwarovou ochranu, ale myslím, že jde spíš o práci pro FIA. Má přístup ke všemu a my na ni velmi spoléháme, že pohlídá, aby nedocházelo k odcizování dat,“ má jasno Christian Horner.