Zajímavosti o osvícení katarského okruhu

Okruh Losail v Kataru tradičně otevírá sezonu MotoGP a letos se sem vůbec poprvé podívá i formule 1. Země z blízkého východu je podobně jako Bahrajn nebo Abu Dhabi pod umělým osvětlením. Zde jsou zajímavosti a fakta o tom, jak se Katar ‚rozsvítil‘.

Štítky: GP Kataru Zveřejněno 3. 10 2021 — Vašek Štěpánek

Rychlost světla

Americká společnost Musco Lighting, které je mimo jiné zodpovědná za osvětlení legendárního okruhu Daytona, byla pověřena také instalací umělého osvětlení v katarské poušti.

Na splnění této zakázky z roku 2008 měla společnost pouhých 175 dní a její inženýři strávili více než 1300 hodin přeměnou tohoto ambiciózního projektu ve skutečnost.

Síla k osvětlení Losailu

Osvětlovací systém v okolí okruhu je poháněn 44 generátory o výkonu 13 megawattů. Jednoduše řečeno, výkon použitý k provozu osvětlovací soustavy v Losail by stačil k současnému napájení 3 000 průměrných domácností!

Jiným příkladem by vyrobené světlo dokázalo osvítit ulici, která by začínala v Dauhá a končila v ruské Moskvě, což je přes 3 600 kilometrů.

Dokonalá souhra

Z celkových 3 600 zdrojů světla, které tvoří osvětlovací systém v Losailu je část navržena tak, aby světlo mířilo mimo závodní dráhu. Toto světlo je směrováno na sekundární reflexní povrchy, které překonfigurují světlo zpět na trať.

Tím se tak zabrání tomu, aby byl pilot na závodní dráze oslněn. Jednotlivé paprsky světla lze zaměřit s přesností jedné desetiny stupně!

Obrovský objem toho všeho

Kompletní osvětlovací systém okruhu zahrnuje 1000 struktur, 3 600 samostatných zdrojů světla (žárovek) a celkem 500 kilometrů drátu. Díky tomu všemu je toto osvětlení skutečně unikátní.

Okruh Losail měří 5, 380 km a osvícená plocha je stejná jako 70 samostatných fotbalových hřišť.