Vítězové a poražení Grand Prix USA

Sedmnáctý podnik letošní sezony přinesl napínavý souboj mezi hlavními aspiranty v boji o titul. Soupeřilo se ale i na dalších frontách. Kdo zaslouží pochvalu a komu se naopak v Austinu nedařilo?

Štítky: GP USA Zveřejněno 25. 10 2021 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Těžce vybojované vítězství dodá Nizozemci, který uspěl poprvé od domácí Grand Prix před téměř dvěma měsíci, velkou sebejistotu a důvěru ve svůj vůz, což může být v boji o titul klíčové. Navíc jde o triumf na dráze, kde měl být Lewis Hamilton dominantní. Konec sezony je ještě v nedohlednu, do Mexika však Verstappen může vyrazit s malou nadějí na to, že by mohl svůj náskok na Brita navýšit.

Charles Leclerc

Přestože do záběrů kamer se Monačan nedostával až tak často, jeho jízda byla brilantní. Základní stavební kámen k úspěchu položil už v kvalifikaci a v závodě svoji rychlost jen potvrdil. Čtvrté s vozem Ferrari, který letos ke špičce nepatří, správný management pneumatik a držení tempa… Tady nelze nic vytknout.

Volkswagen a Argo AI testují autonomní ID.Buzz

Daniel Ricciardo

Tohle je úplně jiný jezdec než ten nevýrazný a trápící se pilot McLarenu před letní pauzou. Vítězstvím v Itálii Ricciardo jako by ožil. Páté místo je pro něj opravdu dobrý výsledek, když rozdělil vozy Ferrari (i když v souboji se Sainzem asi zašel dál, než bylo zdrávo) a udržel se i před Valtterim Bottasem. Navíc byl rychlejší než kolega Norris…

Sebastian Vettel

Němec měl před tímto závodem na kontě pouze čtyři umístění v TOP 10. Kdybyste mu tedy nabídli umístění na bodech, bez debat by jej před závodem bral. A přesně to se mu povedlo – po startu z 18. místa!

Yuki Tsunoda

Japonec v prvním stintu dobře vzdoroval Bottasovi a po pit stopech se držel relativně vpředu. Takových momentů už měl letos více, jenže pak většinou přišla chyba. Nikoliv v Austinu, kde Tsunoda konzistentně dokroužil ke slušnému devátému místu.

Poražení

Lewis Hamilton

Ano, skončit v závodě druhý, to si nezasluhuje zařazení do kolonky poražených (tedy fakticky vlastně zasluhuje…). Zvláště po skvělém startu, který Brit předvedl. Nicméně z hlediska mistrovských ambic byl závod pro Hamiltona nepovedeným. I přes počáteční vedení Brit vinou týmové taktiky pozici ztratil. Avšak už jednou letos pilot Mercedesu dokázal smazat 32bodový deficit, takže současný rozdíl 12 bodů vlastně nic není…

Valtteri Bottas

Od oznámení o podepsání smlouvy s Alfou Romeo byl Fin nejúspěšnějším jezdcem co do počtu získaných bodů. V Turecku si ve zrádných podmínkách dojel pro snadně vypadající vítězství. V USA už to ale zase spíše vypadalo na Bottase z úvodu sezony. Oproti startu se dokázal posunout jen o tři příčky a skončil šestý.

Lando Norris

Skoro 10 sekund ztratil v cíli Brit na kolegu Ricciarda. Takovým rozdílem letos ještě Norris poražen v rámci týmového souboje nebyl. V úvodních kolech přitom oba mclareny jely těsně za sebou, poté však Norris odpadl. V jeho podání to byl v jinak skvostné sezoně překvapivě nevýrazný závod.

Kimi Räikkönen

Fin se jednu chvíli pohyboval na 10. příčce, v posledním stintu ale – sám tvrdí, že za to mohly pneumatiky – opět klesnul mimo body. To je opravdu škoda, neboť Alfa má na kontě za celý rok stále pouze jen body dva. Pro Icemana by navíc šlo o hezké rozloučení s místem, kde získal své poslední vítězství.

Alpine a Pierre Gasly

Nejzapamatovatelnější okamžik závodu týkající se Alpinu byla zřejmě „hádka“ inženýra Alana Permana s ředitelem závodů Michaelem Masim o tom, zda je nebo není v pořádku předjíždět mimo trať.

Alpine v závodě neměl ani rychlost ani spolehlivost, však oba jeho vozy nakonec odstoupily. Jediný další jezdec, který nedojel do cíle, byl Pierre Gasly. Pro Francii špatný den…