Vítězové a poražení Grand Prix Francie

Šokující odstoupení Charlese Leclerca z prvního místa, stíhací jízda Carlose Sainze, strhující souboj Russella a Péreze o třetí místo... Nejen to se událo ve velké ceně Francie.

Štítky: GP Francie Zveřejněno 25. 07 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Co dodat, zkrátka jednoznačný vítěz ve skutečném i přeneseném smyslu. Nizozemec ve Francii navýšil svůj náskok díky chybě největšího rivala v boji o titul. Aktuálně už má bodový polštář větší, než je hodnota dvou výher. Čím dál více to vypadá, že Red Bull si může šampionát prohrát už jen sám.

Mercedes

Stříbrné šípy sice nedisponují nejrychlejším vozem, ve Francii ale předvedly slušné závodní tempo a Mercedes navíc využil chyb soupeřů. Důrazný Hamilton na startu a pohotový Russell při restartu zajistili stáji dvojité umístění na stupních vítězů. Bude to ale ještě letos stačit na alespoň jedno vítězství?

Alpine

Francouzská stáj momentálně bojuje s McLarenem o pozici v Poháru konstruktérů. Na domácím okruhu měl Alpine ještě větší motivaci uspět. A to se mu povedlo, navzdory tomu, že McLaren přivezl modernizovaný vůz.

Alonso skvěle odstartoval a v pozdější fázi závodu se chytře držel těsně před oběma mclareny, aby jim, jeho slovy, zničil pneumatiky. Kolega Ocon si v závěru smlsnul na Ricciardovi, a tak může Alpine díky šesté a osmé příčce slavit úspěch.

Lance Stroll

Kanaďan letos nepodává dobré výkony, ve Francii ale učinil výjimku. V prvním kole se posunul o několik příček dopředu, díky safety caru se propracoval až na bodované příčky, respektive poslední bodovanou. A tu v závěru v těsném souboji uchránil před útoky týmového kolegy. Výsledkem je čtvrtý bod v sezoně.

Poražení

Ferrari

Hrubice, kterou předvedl Leclerc, je v dnešní době už spíše ojedinělou. A jak správně řekl, pokud jezdec provede něco takového, titul si zkrátka nezaslouží. Výtka ale míří i k samotnému Ferrari.

V souboji se Sainzem italští stratégové snad měli zavřené oči. Jak jinak si vysvětlit, že Sainze chtěli povolat do boxů v momentě, kdy bojoval o pozici? A stejně tak pozdější preventivní zastávka, která zaskočila i Španěla, prostě smysl nedávala.

Zákazníci Ferrari

Mizerný víkend zažily i Haas a Alfa Romeo. Americký tým byl jako jeden z prvních, který své vozy povolal k mechanikům. Odvážnou taktiku zhatil výjezd safety caru. V pozdější fázi se pak Magnussen i Schumacher nikoliv svojí vinou zapletli do kolizí…

V případě Alfy Romeo, konkrétně u Guanyua, zase nefungovala technika. A Valtteri Bottas v závodě prostě neměl rychlost.

Sergio Pérez

I Mexičan celý víkend neměl rychlost, přesto v závodě měl naději na pódium. Než zaspal během chaotického konce při virtuálním safety caru… Pérez se sice vymlouval, že procedura proběhla jinak než obvykle, pro všechny ale byla stejná.

AlphaTaurri

Rychlost italské stáje vypadala velice slušně, takže omluva pro nula bodů se bude hledat jen těžko. Ano, Yuki Tsunoda doplatil na kolizi s Oconem, ve které byl nevině, ale rychlostní propad u Gaslyho, který nastal z pátku na sobotu, musí stáj vyřešit.