Vítězové a poražení GP Las Vegas

Ano, zase vyhrál Max Verstappen, ale tentokrát to opravdu neměl jednoduché! Kdo si na ruletě vytočil šťastné číslo a kdo si naopak vylosoval špatné karty?

Štítky: GP Las Vegas Zveřejněno 20. 11 2023 — Petr Horák

VÍTĚZOVÉ

CHARLES LECLERC

Monacký pilot Ferrari sice závod prohrál, ale za to určitě vyhrál u fanoušků, a to nejen titul jezdce dne. Mnozí očekávali, že po výborné kvalifikaci se v závodní rychlosti tradičně propadne a dojede daleko za Red Bullem. Jenže Leclerc Verstappena pořádně otravoval, dokonce ho i předjel a nebýt safety caru, dost možná by ho porazil.

Poté, co právě safety car zahrál do karet Pérezovi, měl Red Bull shrábnout snadný double. Ale jen díky Charlesovu srdnatému výkonu se to nepovedlo a Ferrari se v poslední možné chvíli posledního kola dostalo na druhé místo. Tento víkend se pilotovi s číslem 16 opravdu nedá nic moc vytknout.

MAX VERSTAPPEN

Odbydeme si obligátní rubriku Maxe Verstappena, který zase opět jednou, tedy poosmnácté, vyhrál. Jestli jsme říkali, že v Brazílii to neměl jednoduché, tak co teprve ve Vegas! Charles Leclerc byl velmi rychlý, do toho penalizace, kontakt s Georgem Russellem, zaseknutí v provozu…ale stejně mu to bylo jedno a nakonec si dojel pro vítězství. A to navzdory tomu, že se celý víkend nevyjadřoval na adresu Vegas zrovna přívětivě. Inu, byl tady jen pro závodění a to v sobotní noci také dokázal.

LANCE STROLL

Start z devatenáctého místa, v cíli pátý, skvělý výkon a spoustu předjetí nepatří mezi ta spojení, která se často skloňují s Lancem Strollem. Navzdory tomu pro něj ve Vegas platila všechna do puntíku. Povedl se mu už start, kde se šikovně vyhnul všemu chaosu a potom i za asistence DRS předjížděl jednoho soupeře za druhým. Rychlost si dokázal udržet po celý závod a páté místo je zaslouženou odměnou. Dokonce je to Kanaďanův nejlepší závod od Velké ceny Austrálie, tak dobrý výkon to byl.

ESTEBAN OCON

A další z horolezců pořadím. Francouz se sice musel potýkat se svým krajanem a kolegou, jejichž spor se snažila vyřešit týmová režie, ale nakonec Ocon ukázal, že byl jasně rychlejší. I když ho na konci předjel George Russell, díky Britově pětisekundové penalizaci to vůbec nevadilo. V závodě si Ocon plně spravil chuť z kvalifikačního incidentu s Verstappenem, který ohodnotil jako “joke”. Čtvrtým místem zkrátil Gaslyho náskok pouze na 4 body, a tak je v Abu Dhabí mezi Alpiny o co bojovat.

GP LAS VEGAS

Po čtvrtečních problémech a (ne)ježdění Vegas nutně potřebovalo skvělý závod. A on…skutečně přišel! Chaos s kanály se sice nedá zapomenout a určitě to není dobrá vizitka pro organizátory, ale zbytek víkendu byl výtečný, obzvlášť po zhasnutí červených světel. Spoustu předjetí, zápletek, dramat, co víc si přát, snad jen překvapivého vítěze. Vítej zpátky Vegas, snad to bude na delší dobu než naposledy.

PORAŽENÍ

MERCEDES

Mercedes je podruhé v řadě mezi poraženými, a to z mnoha důvodů. Rychlost nebyla zázračná a narozdíl od Ferrari nedokázal Mercedes využít slabšího víkendu Red Bullu. Oba piloti se přimotali do kolizí, které byly sice v případě Hamiltona závodní incident, ale Russell měl na ťukanci s Verstappenem větší podíl. Taky za něj vyfasoval penalizaci, kvůli níž spadl ze čtvrtého až na osmé místo. Hamiltona zase o lepší více bodů připravil defekt. Suma sumárum jsou z pohodlného náskoku před Ferrari jen čtyři body a v Abu Dhabí se může stát cokoliv.

FERNANDO ALONSO

Netypicky pro něj vyrobil Alonso na startu školáckou chybu a roztočil se. Pak se sice dokázal vzpamatovat a dojet aspoň devátý, ale stejně ho jasně zastínil Lance Stroll. A to se dvojnásobnému šampionovi letos moc nestávalo, pokud vůbec. Rozhodně závod, na který může v tomto jinak skvělém roce Fernando rychle zapomenout.

PIERRE GASLY

Úplný opak proti týmovému kolegovi předvedl i Pierre Gasly. Ten se natrápil s pneumatikami, které se mu rychle vydrolily, a on už jen bruslil a snažil se dovézt auto do cíle. Nakonec se doklouzal na jedenáctém místě, tedy s nulou na kontě. To je po startu ze čtvrtého místa mizerný výkon.

WILLIAMS

A další z kategorie “skvělá startovní pozice, mizerný výsledek”. Williams obsadil na startu třetí řadu, což bylo skutečně fantastické. Minimálně Alex Albon se v prvním stintu držel na bodech, Logan Sargeant odpadl dříve kvůli stejným drolícím problémům jako Gasly. Williams měl jedničenou šanci uzavřít bitvu o sedmé místo v šampionátu, jenže se v ní nic nestalo. Před Abu Dhabí je tak stále náskok na Alpha Tauri sedm bodů a šanci mají oba dva týmy.

MCLAREN

McLaren to pro jistotu zkazil už v kvalifikaci. Vypadnout s oběma auty v Q1 je skutečně tristní, obzvlášť když možná byla šance bojovat o vysoké příčky, ne-li vítězství. Lando Norris odstoupil po tvrdé nehodě už ve druhém kole, po vyšetření v nemocnici byl naštěstí v pořádku. Ale ani Oscaru Piastrimu se moc nevedlo.

Respektive vedlo, když dokonce v jeden moment zajel nejrychlejší kolo a srdnatě bojoval se soupeři na novějších pneumatikách. Jenže právě pneumatiky a strategie nakonec znamenaly, že musel pár kol před koncem do boxů pro nové středně tvrdé gumy a propadl se do hloubi pole. Ačkoliv to zvládl vytáhnout aspoň na jeden bod, ten rozhodně nemůže McLaren uspokojit. Obzvlášť ne, když ve Vegas byla šance na mnohem mnohem víc.

VALTTERI BOTTAS

Finská hvězda kalendáře se řadí do skupiny se skvělou startovací pozicí, konkrétně to bylo sedmé místo. Ovšem Bottas skončil stejně neslavně jako předchozí zmínění. A přitom z takové pozice měl opravdu šanci pro Alfu Romeo dobře zabodovat a udělat rozruch v boji o 7-10. místo v poháru konstruktérů. Alpha Tauri totiž snad ani nezávodili jak byli nenápadní a Haas v závodě pravidelně pouze couvá. Jenže se zapletl do kolize způsobené Alonsem ve skluzu a poté do něj ještě pro jistotu šťouchnul Pérez. S poškozeným autem se poté dopotácel do cíle úplně poslední. Ztráta na Alpha Tauri je tak stále pět bodů a bude obtížné ji v Abu Dhabí dotáhnout a výsledek šampionátu zvrátit.