Souboje byly dříve férovější, nebylo potřeba tolik pravidel, stýská si Räikkönen

Mistr světa z roku 2007 Kimi Räikkönen věří, že obrana jezdců během předjíždění se v posledních letech stává více agresivní. Zároveň si Iceman myslí, že má nynější F1 pravidla úplně na všechno.

Štítky: Kimi Räikkönen Pravidla Zveřejněno 22. 05 2021 — Vašek Štěpánek

Kimi Räikkönen debutoval ve formuli 1 před dvaceti lety, má tedy co srovnávat. Pilot Alfy Romeo věří, že v minulosti byly vzájemné souboje mezi piloty férovější, v posledních letech jsou podle Icemana boje nekompromisní.

„Když jsem začínal bylo to mezi námi piloty férovější. Když jste někoho předjížděli, nebylo to tak, že by vás někdo pustil, ale myslím, že se nebránil tak agresivně. Dnes běžně dochází k blokování a podobným věcem, to se dřív nestávalo,“ uvedl Räikkönen v Monaku.

Räikkönen je i toho názoru, že samotný sport zpřísnil pravidla, která se týkají toho, co pilot během předjíždění smí a nesmí dělat.

„Dříve jsme taková pravidla zkrátka nepotřebovali. Jistě, každý sport se v průběhu let vyvíjí a upravuje, ale to už k tomu patří. Dnes máte pravidlo na všechno, co jste udělali. Zda je to pro vás výhodné, nebo ne, záleží na tom, čeho jste se dopustili.“

Během poslední Grand Prix ve Španělsku dostal pilot McLarenu Lando Norris černo-bílou vlajku za ‚nesportovní chování‘, když provedl pozdní obranný manévr v souboji s Carlosem Sainzem.

„Při obraně jsem se pohnul pozdě. Někdy je zkrátka těžké odhadnout rychlost vozu za vámi, protože je ve splitstreamu a má DRS. Když jste v autě, tak vaše rychlost i tempo vašeho soupeře je zkreslené,“ přiznal Norris.