Deset historických momentů Williamsu

Třetí nejstarší stáj v poli Williams má tento víkend před sebou významný milník. Tým z Grove v Monaku pojede svůj 750. závod ve formuli 1. Níže je uvedeno deset momentů, které v historii Williams proslavily.

Štítky: Historie Williams Zveřejněno 21. 05 2021 — Vašek Štěpánek

Létající Rosberg

Finský pilot Keke Rosberg, otec Nica Rosberga, překonal v Silverstonu se svým kolem průměrnou rychlost 160 km / h. Je nutné zmínit, že se jedná o rok 1985, což je na tehdejší dobu velmi slušné. Britskému týmu tehdy motory dodávala Honda.

Pětka pro Alana Jonese

Alan Jones měl v sezoně 1980 mistrovský rok. Vyhrál celkem 5 závodů, včetně posledních dvou v Montrealu a Watkins Glen. Šlo o první titul pro Williams mezi jezdci i mezi týmy.

Průkopník Regazzoni

Clay Regazzoni se u Williamsu zapsal nesmazatelným písmem. Byl to právě on, kdo týmu Franka Williamse zajistil první vítězství v historii. Britský tým tak trochu symbolicky poprvé zvítězil na britské půdě v Silverstonu. Stalo se tak v roce 1979 s monopostem FW07.

Přelomové zavěšení

Složitý systém aktivního zavěšení… přesně s touto zbraní přišel Williams v roce 1993. Novinka byla natolik přelomová, že zajistila čtvrtý titul mistra světa Alainu Prostovi a zároveň pomohla týmu podepsat smlouvu s Ayrtonem Sennou na rok 1994, ten tehdy závodil pro McLaren.

Titul s jedním vítězstvím

Sezona 1982 byla speciální. Titul slavil pilot Williamsu Keke Rosberg, kterému se tehdy podařilo vyhrát jen jednu jedinou Velkou cenu, konkrétně šlo o GP Švýcarska.

Duel Villeneuva a Schumachera

Rok 1997 byl poznamenán rivalitou mezi Jacquesem Villeneuvem a Michaelem Schumacherem. Vše vyvrcholilo posledním závodem sezony v Jerezu, kde došlo ke kolizi mezi oběma piloty. Villeneuve se tehdy stal mistrem světa, Schumacher musel ze závodu odstoupit.

Souboj Brazilců

Pilot Williamsu Nelson Piquet vyhrál GP Maďarska 1986, kdy porazil Ayrtona Sennu ve velkolepém stylu.

Silverstone 1991

Nigel Mansell a Ayrton Senna svedli ve Velké Británii v roce 1991 úchvatný souboj. Dnes je známé spíše to, co po něm následovalo. Pilot Williamsu nabral Sennu po skončení závodu na svůj monopost a dovezl jej do boxové uličky. Podobný obrázek jsme mohli vidět i u Alonsa a Webbera v letech 2011 (Německo) a 2013 (Singapur).

Všechno nebo nic

Opět se jednalo o Silverstone ve Velké Británii, konkrétně v roce 1987, kdy Nelson Piquet a Nigel Mansell svedli boj o vítězství. Mansell měl 20 kol na to, aby dotáhl a předjel svého soupeře, to se mu nakonec povedlo.

Titul pro Mansella

Nigel Mansell je jednou z nejvýraznějších postav týmu Williams. S britskou stájí se v roce 1992 stal také mistrem světa. Šlo o velmi dominantní sezonu v podání britského pilota, šampionem se stal už v srpnu, tedy ještě daleko před koncem sezony.