Räikkönen zavzpomínal, jak byl “protlačen” do formule 1

Kimi Räikkönen vysvětlil, jak se mu povedlo zrealizovat původně nepravděpodobný vstup do formule 1. Tým Sauber mladého Kimiho do F1 takřka protlačil.

Štítky: Historie Kimi Räikkönen Zveřejněno 30. 04 2021 — Vašek Štěpánek

Před svým debutem ve formuli 1 měl Räikkönen na svém kontě pouze roční zkušenosti s automobilovými závody. Po dvaceti letech se nyní Fin rozpovídal o tom, jak se vůbec do královny motorsportu dostal.

Iceman v roce 2000 absolvoval sezonu britské Formule Renault a vyhrál celkem sedm z deseti závodů. V tomto roce si manažerský tým Davida a Steva Robertsonových vyhlédl právě mladého Räikkönena. Robertsonovi do F1 přivedli i například Jensona Buttona, takže s hledáním talentů už jisté zkušenosti měli.

Peter Sauber, šéf stejnojmenného týmu Sauber, byl mladým Finem natolik okouzlen, že pro něj sjednal test v Mugellu. Nic netušící Räikkönen byl povolán v době, kdy ve svém rodném Finsku zrovna popíjel alkoholický nápoj se svým kamarádem.

„Tyhle věci se stávají opravdu rychle a neplánovaně. Nevěděl jsem, jak tahle auta fungují. Nikdy jsem ani neviděl vůz F1 naživo. Proto jsem se nemohl ani pořádně připravit. I kdybych měl vyhrazen měsíc, dva pouze pro testování, nepomohlo by mi to. Bylo to opravdu náročné pro krk a v té době ještě bez posilovače řízení,“ vzpomíná Räikkönen.

Mistr světa z roku 2007 je v tomto sportu již dvacet let a vzpomíná si, že i před svým prvním testem v Mugellu byl stejně klidný, jak je u něj běžné.

„Měl jsem dva dny testů, takže jsem nemusel nikam spěchat. První den se mi všechno zdálo hrozně rychlé, protože mozek na to není zvyklý, nebo jak to říci. Přes noc, když spíme, se však všechno zpomalí a potom už bylo vše v pořádku.

Byl to jen test. I tak jsem ale dělal maximum, snažil jsem se předvést to, co umím. Myslím, že šlo všechno dobře,“ tvrdí Räikkönen.

Iceman byl údajně v testu o půl sekundy rychlejší než tehdejší pilot týmu Pedro Diniz. Počínání mladého Fina přímo na okruhu sledoval i Michael Schumacher. Ten později přišel za inženýry Sauberu a uvedl, že Kimi bude v F1 velmi, velmi rychlý.

Po dalších testech a tahanicím o Räikkönenově superlicenci se švýcarský tým rozhodl najmout mladého Fina pro sezonu 2001. Uvnitř týmu došlo i k několika sporům, jelikož tehdejší sponzor Sauberu Red Bull se do týmu snažil dostat svého svěřence Enriqua Bernoldiho.

„Než bylo jisté, že budu součástí týmu, bylo to jako věčnost. Vedly se velké diskuze s Red Bullem a v neposlední řadě byla problém i má superlicence,“ přiznal Iceman.

Po závěrečném testu ve španělském Jerezu už bylo jasné, že se nadějný Fin podívá na startovní rošť s týmem Sauber. Räikkönenovým debutem byla GP Austrálie 2001 a hned dokázal umlčet výrazné množství kritiků.

‚Létající Fin‘ dojel hned v prvním závodě na sedmém místě. Po závodě se vyšplhal dokonce na místo šesté a z Melbourne si tak odvezl svůj první mistrovský bod, tehdy se bodovalo pouze do šestého místa.

I přes svůj úspěch nebyl mladý Räikkönen kdoví jak nadšený, to mu patrně vydrželo dodnes. Možná právě bezstarostný přístup k závodům Kimimu zajišťuje výsledky.

„Ano, byl to první závod ve formuli 1 a všechno bylo nové. Řízení už bylo snazší, jelikož jsem měl více času na přípravu. Ve finále se to ale moc nelišilo od Formule Renault, byl to prostě další závod,“ uzavřel vtipně Räikkönen.