První víkend na suchu od začátku května?

Formuli 1 čeká první celý závodní víkend na suché trati od květnové Velké ceny Miami, kdy se pojede Velká cena Itálie v Monze.

Štítky: GP Itálie Zveřejněno 31. 08 2023 — GPF1.cz

V každé z posledních osmi velkých cen se alespoň jednou jelo na mokré trati. Mezi Miami a Monakem byla navíc Velká cena Emilia-Romagna zrušena kvůli záplavám na okruhu v Imole a jeho okolí.

Tento víkend bude v Monze, která hostí závěrečnou velkou cenu evropské části sezony, nejen sucho, ale i poměrně teplo. Oba páteční tréninky se budou konat odpoledne, což znamená, že jezdci budou čelit teplotě vzduchu 24 °C v prvním tréninku a 26 °C ve druhém tréninku, zatímco doprovodné závody šampionátu Formule 2 a Formule 3 mohou vyjet na trať, když je ráno jen 15 °C.

Během žádného z tréninků F1 se neočekává déšť, ačkoli bude foukat severní vítr, který by mohl mít rychlost až 15 km/h. To znamená, že jezdci budou mít na cílové rovince vítr do zad, ale na protilehlé rovince budou čelit protivětru. Vliv slipstreamu bude slabší na nájezdu do první zatáčky, ale silnější při vjezdu do zatáčky Parabolica.

KOLO na KOLO ŽIVĚ! Do Ostravy 21. září přijede jako host MICHAL KAVALČÍK. Vstupenky zde

Počasí bude v sobotu téměř totožné, pokud jde o teplotu a vítr, přičemž sprintový závod F3 se pojede v chladném počasí o teplotě 16 °C, ale zbytek dne se bude odehrávat na trati s teplotou 25 °C a vyšší. Při kvalifikaci F1 bude 27 °C.

Nejteplejším dnem víkendu bude neděle, kdy se při podpůrných závodech bude teplota pohybovat kolem 17 °C a do začátku velké ceny v 15 hodin místního času se zvýší na 29 °C. Existuje šance na déšť, ale je menší než 20 %, a vítr bude foukat spíše severovýchodním směrem, což znamená, že mezi druhou zatáčkou Lesmo a šikanou Ascari bude foukat protivítr, což představuje šanci na předjíždění.