Pět největších témat před Grand Prix Rakouska

Kolotoč formule 1 se vrací do Evropy, hostitelem devátého závodu letošního šampionátu bude rakouský Red Bull Ring, a to rovnou se sobotním sprintovým programem. Zažije domácí tým Red Bull první porážku v roce? Jak zafungují vylepšení McLarenu? To a další témata nabízí tento článek…

Štítky: GP Rakouska Zveřejněno 27. 06 2023 — Vašek Štěpánek

Druhý sprint sezony

Letos v Baku byl představen nový sprintový program. Sobota je nově vyhrazena pouze pro sprint. Dopoledne se uskuteční nový kvalifikační rozstřel a odpoledne se odjede ‚tradiční‘ sprintový závod na 100 km bez povinnosti stavět v boxech.

Klasická kvalifikace se odjede v pátek a rozhodne o pozicích na startu pro nedělní Grand Prix. Experiment se v ázerbájdžánském Baku příliš nepovedl… v Rakousku tak dostane zcela nový harmonogram druhou šanci přesvědčit své kritiky.

Tři vyzyvatelé

Red Bull dominuje letošní sezoně. Zatím se stáj z Milton Keynes radovala v každém odjetém závodě v roce, bude tomu tak i na domácí půdě? Obecně se říká, že když je něco až moc jasné, obvykle to nedopadne, tak uvidíme.

Red Bull nebude mít na růžích ustláno. Už v Kanadě se Max Verstappen často dotazoval na tempo Fernanda Alonsa v Aston Martinu, zlepšení předvedlo také Ferrari a Mercedes své tempo zlepšuje už od Španělska.

McLaren posiluje…

Rakousko bude klíčovým závodem také pro McLaren. Tradiční britská stáj veze na Red Bull Ring první část ze svých velkých vylepšení. Balík novinek je tak velký, že jej tým z Wokingu rozdělil do tří velkých cen.

Po Rakousku přijdou novinky také ve Velké Británii a Maďarsku. McLaren věří, že kompletní balík přinese zlepšení na kolo až o několik desetin! Nezbývá než oranžovo-černým monopostům držet palce.

McLaren by si po letech trápení jistě zasloužil permanentní boj o nejvyšší příčky. Zlepšení formy je důležité také pro udržení si Landa Norrise. Pokud ani tento balík nezabere, mohl by se Brit, i přes platnou smlouvu, poohlížet jinde.

Znovu rychlý Williams?

V Kanadě zazářil především Alex Albon. Pilot Williamsu v kvalifikaci zariskoval v náročných podmínkách a vyjel si skvělé postavení na startu. Po dobrých úvodních kolech závodu se Albon pohyboval na bodech, na kterých také závod dokončil.

Díky sedmému místu se Williams dostal v šampionátu před AlphaTauri. Red Bull Ring je trati na kanadském území v mnoha věcech podobný. Dlouhé rovinky a táhlé zatáčky představují pro stáj z Grove další naději na dobrý výsledek.

Dědictví Dietricha Mateschitze

Red Bull získal v Kanadě jubilejní 100. vítězství ve formuli 1. Je možná trochu škoda, že si tým tento úspěch ‚neponechal‘ na domácí okruh Red Bull Ring. V Rakousku nás čeká oslava 100. triumfu Red Bullu před domácím publikem a také dojemná vzpomínka.

Zakladatel Red Bullu Dietrich Mateschitz už mezi námi bohužel není, a tak se jeho tým bude snažit připomenout jej právě doma. Mateschitz se mimo jiné také výrazně postaral o návrat Red Bull Ringu do kalendáře formule 1.

Okruh A1 Ring ‚Didi‘ Mateschitz odkoupil, zrenovoval a upravil tak, aby vyhovoval standardům moderní formule 1. Velká cena Rakouska se pak v roce 2014 [po dlouhých 11 letech] vrátila do královny motorsportu.