Penalizovaný Sainz kolegiálně pomohl Leclercovi k přesvědčivému pole position

Charles Leclerc získal první pole position Ferrari na okruhu Paul Ricard od roku 1990, zatímco jeho soupeř Max Verstappen se k němu připojí v první řadě pro Velkou cenu Francie 2022.

Štítky: GP Francie Zveřejněno 23. 07 2022 — GPF1.cz

Když na okruh Paul Ricard pražilo slunce, Leclerc se dostal do čela Q1 před Verstappenem, zatímco Carlos Sainz, který bude kvůli penalizaci za výměnu motoru startovat zezadu, zajel ve Q2 úžasné kolo.

V Q3 se Leclerc v obou svých letmých kolech těšil ze Sainzova rozrážení vzduchu, přičemž monacký jezdec dosáhl času 1 m 30,872 s a udržel Verstappena za sebou o 0,304 s. Třetí skončil Sergio Pérez se ztrátou 0,159 s na svého týmového kolegu, zatímco Lewis Hamilton si závěrečnou jízdou polepšil na P4.

Lando Norris dokázal rozdělit Mercedesy na P5 pro McLaren, když sesadil George Russella na P6.

Fernando Alonso startuje sedmý hned za Norrisem – oba týmy Alpine a McLaren mají před GP Francie stejný počet bodů – zatímco Yuki Tsunoda se kvalifikoval jako osmý.

Sainz obětoval Q3, aby získal P9 pro Ferrari, ale díky penalizaci motoru bude startovat vzadu s Kevinem Magnussenem, který se dostal do Q3, ale nakonec nevyjel.

Danielu Ricciardovi unikla účast v Q3 o necelou desetinu sekundy na P11, zatímco Esteban Ocon se kvalifikoval na P12 pro domácí Alpine. Valtteri Bottas skončil v kvalifikaci třináctý, Sebastian Vettel z Aston Martinu čtrnáctý a Alex Albon z Williamsu patnáctý.

Pierre Gasly a Lance Stroll (16., resp. 17. místo) nepostoupili do Q2 o 0,06 s, zatímco přetáčivý smyk Zhou Guanyua způsobil, že pro Alfu Romeo skončil na 18. místě. Mick Schumacher se kvůli malinkému překročení limitů trati propadl na 19. místo a vypadl z Q1, zatímco Nicholas Latifi byl 20.

Vzhledem k trestům pro Sainze a Magnussena se samozřejmě ti, kteří byli vyřazeni ve 2. a 3. čtvrtletí, dočkají posunu na startovní rošt pro nedělní závod o dvě pozice vpřed.