Kubica si přeje další příležitost s letošním vozem

Robert Kubica se tento týden svezl v letošním autě a nepočínal si vůbec špatně. Zcela jistě zaujal i vedení Renaultu, s nímž velmi úzce spolupracuje na svém návratu. Dočká se dalšího testu? Popřípadě závodní sedačky pro sezónu 2018?

Štítky: Renault Robert Kubica Zveřejněno 4. 08 2017 — Josef Nekvinda

Zaujal, ale nohama zůstává přikovaný pěkně na zemi. Polák Robert Kubica se poprvé od roku 2011 svezl v současném voze formule 1. Tehdy dostala jeho kariéra vážné trhliny, když havaroval při závodě rally a trvale si poranil pravou paži. Ve středečních testech na Hungaroringu odkroužil 142 kol (druhý největší počet) a připsal si k tomu čtvrtý nejrychlejší čas toho dne. Dalo by se tedy tvrdit, že návrat na vrcholnou scénu se mu povedl.

Už předtím si Kubica podvakrát v „přípravě“ vyzkoušel vůz specifikace 2012 na okruzích ve Valencii a Paul Ricard. Renault se po těchto testech rozhodl jej obsadit do oficiálních testů, aby poodhalil otázku, na níž se ptá téměř každý – je Rober Kubica schopen plnohodnotného návratu do F1? Třeba už pro příští sezónu?

Polský závodník se po testech nechal slyšet, že se svým výkonem nebyl zcela spokojený, nicméně po fyzické stránce se i po osmi hodinách strávených v kokpitu cítí být dobře připravený. „Rád bych měl ještě nějaké příležitosti, ale skutečnost je taková, že nevím co bude. Musíme počkat a uvidí se.

Kdybychom pohlédli, kde jsem byl před čtyřmi měsíci a porovnali s tím, kde jsem nyní, tak je to velká změna za velmi krátkou dobu. Takže jestli jsem se výrazně zlepšil za tři měsíce a posunul se o obrovský kus dopředu, pak je v budoucnu možné úplně všechno. Ale musíme být realisté, nic nebude tak snadné. Jedna věc je jistá. Pokud se to nepovede, nebudu zklamaný, neboť na tuto situaci pohlížím velice realisticky,“ prozrazuje na svůj účet dvaatřicetiletý Polák.

Kubica v již zmíněných oficiálních testech zkompletoval 20 stintů a stihl na pár kol vyzkoušet i ultra-měkkou sadu pneumatik. Na nich zajel své maximum, s nímž za nejrychlejším Sebastianem Vettelem zaostal o necelou vteřinu a půl. Dle svých slov potřebuje více času na sžití se s autem.

„Pokud dostanu další šanci usednout do vozu, bude to mnohem snazší, povědomé a bude to takové přirozenější. Pro řidiče je nejlepší pocit, když všechno jde jednoduše tak, že nad tím nemusíte ani přemýšlet. Když je ale všechno nové, musíte nad těmito věcmi přemýšlet, koncentrovat se na ně a stále analyzujete, jak vlastně řídíte.

Jak jsem po čtyřech hodinách vyskočil z auta, měl jsem velkou pauzu a znovu do něho usedl ve dvě odpoledne, cítil jsem se jako jiný pilot. Auto mi bylo mnohem více důvěrnější, a to je vždy dobrá známka. Spousta lidí si myslí, že se může zlepšit pouze kroužením, ale zlepšit se můžete také přemýšlením o tom, ve kterých oblastech se můžete zlepšit. To je to, co se událo. Kdybych jel další den, měl bych představu o tom, co zlepšit a všechno se stává jednodušší a přirozenější, což je cíl,“ doplňuje Kubica.

Ve druhém dni testů nejrychlejší Vettel, Kubica zapůsobil čtvrtým časem

Diskuse k článku

Napsat komentář