Konec Silverstone po roce 2019? Pořadatelé vypověděli smlouvu

Klub britských závodních jezdců (BRDC), vlastnící okruh v Silverstone, přiznal, že zrušil stávající smlouvu na pořádání závodu F1. Současně ale dodává, že se bude snažit vyjednat nový kontrakt, který by formuli 1 na tradičním okruhu udržel i po roce 2019, avšak za příznivějších finančních podmínek.

Štítky: BRDC GP Velké Británie Silverstone Zveřejněno 11. 07 2017 — Lukáš Štěrovský

To znamená, že podle současných podmínek bude posledním závodem Grand Prix v sezoně 2019. BRDC se však mezitím bude snažit o vyjednání nové dohody. Důvodem ke zrušení současné smlouvy byly obavy o finanční situaci pořadatelů v budoucnosti.

Smlouva totiž obsahuje pětiprocentní navýšení, takže šéfové britské Grand Prix budou například v příští sezoně platit za pořádání závodu 16,2 milionů liber. V roce 2010 to přitom bylo jen 11,5 milionů. Pro sezonu 2026, což byl poslední rok, ve kterém se podle platné smlouvy měl závod jet, by se jednalo už od 25 milionů.

Předseda BRDC John Grand prohlásil: „Toto rozhodnutí bylo učiněno, protože za současných podmínek pro nás není možné udržet britskou Grand Prix při životě. V roce 2015 jsme utrpěli ztrátu 2,8 milionů liber, vloni to bylo 4,8 milionů. Letos očekáváme podobnou částku.

Dosáhli jsme bodu, kdy už nemůžeme nechat naši vášeň pro sport potlačovat zdravý rozum. Neohrozilo by to jenom Silverstone a BRDC, ale také celou britskou motoristickou komunitu, která je na nás závislá.“

BRDC doufá, že zrušení stávající smlouvy by mohlo pomoci vyjednat nový kontrakt po roce 2019 s Liberty Media, společností vlastnící od letošní sezony formuli 1. „Chci, aby v tom bylo jasno,“ dodal dále Grand. „I když jsme využili klauzuli o přerušení konání velké ceny, plně podporujeme změny, které Liberty Media zavádí, aby zlepšilo F1.

Naší nadějí je to, že můžeme dosáhnout nové dohody, abychom zajistili finančně udržitelnou a životaschopnou Grand Prix Velké Británie po mnoho dalších let.“

To by nemusel být tak velký problém, jelikož Liberty Media opakovaně prohlašuje, že chce udržet klasické evropské velké ceny, mezi které právě podnik na Silverstone patří. Pořadatelé závodu mimo jiné potvrdili, že nezvažují prodej okruhu novému majiteli F1 jako alternativu pro udržení Grand Prix.

Kdo stojí za pořádáním závodu na Silverstone? Představujeme britskou závodní smetánku

Diskuse k článku

Napsat komentář