Exkluzivní ukázka z nové knihy Jensona Buttona

Jenson Button vydává autobiografii nazvanou Life to the Limit, a to už tento čtvrtek. Při té příležitosti bylo zveřejněno několik ukázek, jejichž překlad vám níže nabízíme. Bývalý pilot McLarenu se v nich vyjadřuje například o tom, jak nepříjemná pro něj byla ztráta otce, či o vztahu s Lewisem Hamiltonem během společných let u britské stáje.

Štítky: Jenson Button Zveřejněno 16. 10 2017 — Lukáš Štěrovský

Ve své autobiografii Life to the Limit například bývalý pilot F1 přiznává, že po smrti jeho otce na začátku roku 2014 ztratil chuť do závodění v královně motorsportu. Navíc také potvrdil, že otce nezabil infarkt, jak se psalo, ale zranění hlavy po blíže neurčeném pádu. „Moje láska k závodění zůstala, ale chyběla láska k formuli 1. Zjistil jsem, že šlapu vodu, hledám smysl a účel, ale marně. Život bez otce byl, jako kdyby byl zakázán smích nebo přestala existovat hudba. Všechny barvy vyprchaly.

Čím více jsem se ohlížel za svojí kariérou, tím více jsem si uvědomil, že se necítím stejně jako třeba Sebastian nebo Lewis. Neměl jsem potřebu vyhrávat titul za titulem. Dosáhl jsem na formuli 1, stal se šampionem. Ten hlad uvnitř mě byl ukojen.“

Právě Hamiltonovi (stejně jako dalším pilotům) Button věnuje konkrétní pasáže v knize. „Za naše působení u McLarenu jsem získal více bodů, a o tom to celé je. Podívejte se na Ayrtona Sennu a Alaina Prosta. Můžete říct, že Ayrton byl rychlejší, ale Alainovi říkali profesor, protože věděl, jak mít na konci sezony nejvíce bodů.

Nikdy nechtěl havarovat, věděl, že by ho to stálo hodně bodů. Zatímco Ayrton byl pilot, který byl extrémně rychlý, ale někdy šel až za hranice. Jak Alain řekl, Senna ho mohl zesměšnit, ale místo toho šel pokaždé až na hranu a havaroval. Takže formule 1 není jenom o čisté rychlosti. Je o tom, dostat se z bodu A do bodu B tak rychle, jak je to možné. Není to o jediném kole.

Je mi líto, že navzdory našim podobnostem jsme se s Lewisem nikdy nestali přátelé. Občas jsme si spolu vyrazili, ale bylo to nepříjemné. Častokrát nastávalo ticho,“ píše Button.

Knihu lze objednat zde.

Diskuse k článku

Napsat komentář