Button si v předvečer mistrovského závodu musel pomoci pivkem

Jenson Button zavzpomínal na rok 2009. Bývalý závodník přiznal, že se před Velkou cenou Brazílie, která tehdy rozhodla o titulu, musel uklidnit a večer před závodem popíjel se svým otcem.

Štítky: Historie Jenson Button Zveřejněno 17. 01 2022 — Vašek Štěpánek

Jenson Button se rozpovídal o tlaku, který s sebou nese závodění ve formuli 1 a přiznal, že večer před Velkou cenou Brazílie 2009 zašel se svým otcem do baru. Brit si potřeboval odpočinout a v klidu pohovořit se svým blízkým.

John Button, otec Jensona, byl až do své smrti na začátku roku 2014 velkým podporovatelem Buttonovy kariéry. V průběhu roku, kdy do F1 navíc vstoupily hybridní pohonné jednotky měl pilot McLarenu růžovou helmu, kterou odkázal svému tatínkovi.

„Abych byl upřímný, večer před závodem v Brazílii jsem byl s mým tátou v hotelovém baru a dali jsme si spolu půllitr. Ano, asi jsem to neměl dělat, ale tlak byl natolik silný, že jsem se potřeboval uklidnit a jen si v klidu popovídat.

Podíval jsem se na svého tátu a řekl jsem mu, že zítra to mistrovství světa prostě vyhraju. On se na mě tehdy jen podíval a přikývl. Sice mi nic neřekl, ale paradoxně mi tím přikývnutím řekl přesně to, co jsem potřeboval.

Brazílie byla předposledním závodem sezony, ale finále v Abu Dhabi jsem si chtěl už jen užít a v klidu si zazávodit, bez tlaku, bez problémů a s čistou hlavou. Ráno před závodem jsem přišel do garáže, svěží jak nikdy a viděl to na mě celý tým.

Všichni jen tak přikyvovali a říkali mi: ‚OK, teď to dáš!‘ a naštěstí to tak dopadlo. Myslím, že jsem tehdy odjel asi jeden za svých nejlepších závodů, musel jsem se prokousávat polem a neustále jsem se týmu na něco ptal.

Celý závod jsem se ptal na to, kde je Lewis (Hamilton) a kolikátý může skončit, kde je Sebastian (Vettel) a kolikátý on může skončit. Začal jsem si v hlavě sám přepočítávat, kde mohu a kde musím skončit. Bylo to šílené,“ vzpomíná Button.

Mistr světa z roku 2009 následně promluvil také o podpoře ve formuli 1. Podle Brita je něco takového zásadní a tuto formu pomoci potřebuje snad každý pilot, který chce v F1 něčeho dosáhnout. Nejde vyhrát šampionát, pokud člověk kope jen sám za sebe.

Button se po vydařeném roce 2009 usadil v McLarenu, kde závodil až do roku 2016. Poté i on pověsil závodní overal na hřebík. Během svých let u stáje z Wokingu byl vyrovnaným soupeřem Hamiltona, porazil Magnussena a důstojně bojoval i proti Alonsovi.