Vítězové a poražení Grand Prix Nizozemska

Formule 1 je po letní přestávce zpátky. Komu se bláznivý víkend na Zandvoortu povedl a komu se naopak nedařilo? Pojďme se na to podívat.

Štítky: GP Nizozemska Zveřejněno 28. 08 2023 — Petr Horák

VÍTĚZOVÉ

MAX VERSTAPPEN

Když se podíváte na výsledky, tak ano, zase vyhrál Verstappen. Už podeváté v řadě, čímž vyrovnal rekord Sebastiana Vettela. Ale tentokrát to neměl jednoduché, musel zvládnout proměnlivé počasí, ztrátu vedení na začátku závodu i několik restartů. Letos už vedl 628 kol, což je víc než za celou loňskou sezonu. Holanďan předvádí jednu z nejdominantnějších sezon všech dob a zdá se, že ho nemůže nic zastavit.

FERNANDO ALONSO

Pilot Astonu se poprvé od červnové Kanady vrátil na stupně vítězů. V náročných podmínkách byl jako ryba ve vodě a snadno předjížděl soupeře na cestě z pátého místa na roštu na druhou pozici v cíli. Díky sedmému letošnímu pódiu navýšil náskok na Lewise Hamiltona v boji o třetí místo v šampionátu na 12 bodů. A také překonal rekord Michaela Schumachera v nejdelším intervalu mezi prvním a posledním pódiem. Ten je nyní 7399 dní, ale dost možná se tuto sezonu ještě posune.

PIERRE GASLY

První závod po letním úklidu na manažerských pozicích vyšel Alpine na výbornou. Skvěle zvládnuté přechody ze sucha na mokro vynesly Gaslymu třetí místo a důležitých 15 bodů. Tým z Enstone tak stáhl ztrátu na McLaren v boji o páté místo mezi konstruktéry na 38 bodů. Nové vedení si tedy nemohlo přát lepší začátek svého působení.

ALEX ALBON

Thajsko-britský pilot si čtvrtým místem v kvalifikaci vyrovnal kariérní maximum. V závodě se sice setrvání na měkkých pneumatikách během deště nevyplatilo, ale i tak dokázal dovézt čtyři body za osmé místo. Pro Williams veledůležité čtyři body, protože přesně takový náskok teď mají na sedmé pozici šampionátu před Haasem.

LIAM LAWSON

Novozélandský pilot musel narychlo zaskočit za zraněného Daniela Ricciarda. A při svém debutu se po jediném, navíc mokrém, tréninku musel vypořádat s nepředvídatelnými povětrnostními podmínkami v kvalifikaci i v závodě. Liam ale vše skvěle zvládl, udržel vůz na trati a dojel si pro velmi slušné třinácté místo.

 

PORAŽENÍ

DANIEL RICCIARDO

Sotva se Australan do Formule 1 vrátil, už je zase mimo. V pátečním tréninku narazil do bariéry, když se snažil vyhnout Piastriho McLarenu, a nešťastně si při tom zlomil záprstní kůstku. Hned odletěl do Španělska, kde v neděli podstoupil úspěšnou operaci a nyní se soutředí na rychlou rekonvalescenci. V ideálním případě by chtěl jet už v půlce září v Singapuru.

LOGAN SARGEANT

Americký závodník se na Zandvoortu dostal poprvé v kariéře do Q3. V ní bohužel havaroval a mechanikům tak na noc nechal hodně práce. V závodě se mu v těžkých podmínkách nevedlo a navíc kvůli závadě na hydraulice boural podruhé. Na první body si tak Logan bude muset ještě počkat.

ALFA ROMEO

Díky odvážné brzké zastávce v boxech, hned na konci prvního kola, se Guanyu Zhou dostal na druhé místo. Jenže jak trať schla a zrychlovala, Alfa zpomalovala. Číňan navíc ke konci závodu v průtrži mračen nezvládl svůj vůz a v první zatáčce naboural. Valtteri Bottas byl po celý víkend neviditelný a body také nepřivezl. Alfa Romeo tak vyšla naprázdno už v pátém závodě v řadě.

MCLAREN

Start z první řady dával Landu Norrisovi dobrou naději na další pódium, ale přílišné otálení s přezutím na mokré pneumatiky znamenalo propad do hloubi pole. Brit se zvládl propracovat na konečné sedmé místo a kolega Piastri bral dva body za deváté místo. Nebyla to tedy až taková katastrofa, ale mohlo to být výrazně lepší.

CHARLES LECELRC

Ferrari to v Nizozemsku vůbec nejelo. Bezradný Charles Leclerc havaroval ve třetí části kvalifikace a musel startovat až devátý. Po kontaktu s Piastrim si v úvodu závodu poškodil podlahu, což ho zpomalilo natolik, že Ferrari nakonec Monačana ze závodu stáhlo. Ferrari se musí dát rychle dohromady, pokud si nechce doma v Monze uříznout ostudu.