Vítězové a poražení Grand Prix Mexika

Nejen zápis Maxe Verstappena do historických statistik byl událostí, o jaké se po Grand Prix Mexika dá hovořit. Podívejte se na naše hodnocení ostatních pilotů.

Štítky: GP Mexika Zveřejněno 31. 10 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Rekordní 14. výhra v sezoně Nizozemce je o to sladší, že ve skutečnosti neměl dominantní vůz a Mercedes překonal zejména díky odvážné taktice a dobré práci s pneumatikami. Verstappenovy letošní výsledky obecně ale nejsou dány až tak formou jeho red bullu, jako spíš schopností vytěžit z každého okamžiku maximum.

Daniel Ricciardo

Tohle byl opět ten starý známý Australan. Odvážný manévr na Tsunodu byl sice až příliš optimistický, ale stíhací jízda na nejměkčí sadě byla solidní odměnou pro něj i fanoušky. Zasloužené vítězství v divácké anketě Pilot dne tak určitě bylo na místě.

Alex Albon

Dvanácté místo nezní kdovíjak, ale! Je třeba vzít v potaz, že Albon startoval z konce pole, když byl v kvalifikaci druhý nejpomalejší. A jeho kolega Latifi navíc v závodě skončil beznadějně poslední. I proto je škoda, že Albonovi na bodovanou desítku chybělo jen 2,6 sekundy…

McLaren

Mexiko opět o něco zdramatizovalo souboj o čtvrté místo v Poháru konstruktérů. Nejprve se zdálo, že Alpine navýší svůj náskok, jenže pak Alonsa potkaly technické potíže a McLaren zrychlil. Osm bodů oproti čtyřem, které získala francouzská stáj, znamená, že rozdíl mezi oběma týmy činí už jen sedm bodů. McLaren má sice pomalejší vůz, ale jak je vidět, to nemusí nic znamenat.

Poražení

George Russell

Od překvapivého pole position v Maďarsku Russella kolega Hamilton pokaždé v kvalifikaci porazil. Nováčkovi se v Mercedesu podle jeho slov nyní mnohem hůře pracuje, což dokázal i konzervativní start, po kterém se mladík propadl na čtvrtou pozici, místo aby nějaké místo získal. Přestože měl reálnou naději na pole position a stupně vítězů, nakonec ani jednoho nedosáhl.

Ferrari

Vzpomene si ještě někdo na start sezony 2022, ve kterém Ferrari vypadalo jako kandidát na titul? Kolem GP Francie ale začal strmý pád, který se prokázal i v Mexiku. Scuderia nestačila na Red Bull a Mercedes, ale byla rychlejší než zbytek světa a závodila tak v „zemi nikoho“. Ferrari v Mexiku navíc doplatilo na vyšší nadmořskou výšku a řidší vzduch, který nebyl vhodný pro jeho konfiguraci pohonné jednotky.

Fernando Alonso

Nestává se často, aby Španěl dával veřejně najevo svoji frustraci rozzlobenými a zoufalými gesty. Právě to ale udělal v Mexiku po svém odstoupení, a nelze se mu divit. Alonso letos podává skvěle výkony, ale sráží ho nízká spolehlivost jeho alpinu, kterou přirovnal k problémovým letům u McLarenu v časech Hondy…

Valtteri Bottas

Po skvělém kvalifikačním počinu, kdy porazil jeden z vozů Ferrari, přišlo v neděli pro Fina vystřízlivění. V neděli z toho bylo po startu z šesté příčky až pozice číslo deset. Ale aspoň Bottas prolomil čekání na bod(y), které se datovalo od červnové Velké ceny Kanady!

Aston Martin

Po dobré formě v USA britská stáj opět klesla mimo bodované pozice. V Mexiku se prakticky celý víkend Vettel i Stroll potýkali s nedostatkem přilnavosti, čemuž odpovídal i bolestný výsledek v podobě čtrnácté a patnácté příčky. Aston navíc ztratil další bod na Alfu Romeo, se kterou bojuje o šesté místo v Poháru konstruktérů. Aktuálně činí jeho deficit čtyři body…