Vítězové a poražení GP Mexika

Asi není pochyb o tom, do které skupiny patří domácí Sergio Pérez. Ale mimo něj je tu spoustu zajímavých příběhů. Tohle jsou hvězdy a zklamání GP Mexika.

Štítky: GP Mexika Zveřejněno 30. 10 2023 — Petr Horák

VÍTĚZOVÉ

MAX VERSTAPPEN

Mistr světa je v této skupině každý víkend, to zkrátka nejde jinak. Po kvalifikaci unikl trestu za zdržování soupeřů, a tak měl ze třetího místa ideální startovní pozici. S oběma Ferrari se vypořádal už před první zatáčkou a kolega Sergio Pérez se vyřadil sám.

Červená vlajka mu ušetřila práci s doháněním po druhém pitstopu, ale i bez ní lze jen těžko pochybovat o Maxově vítězství. Tentokrát už rekordním šestnáctém v sezoně, čímž překonal své loňské já.

Opět to byl závod, kdy se mu nikdo ani nepřiblížil a vyhrál naprosto s přehledem a v klidu.

LEWIS HAMILTON

Druhé místo bylo maximem, kterého mohl kdokoliv, kdo se nejmenuje Verstappen, dosáhnout. A Lewis Hamilton toho dosáhl výkonem, který připomněl časy nedávné minulosti, kdy to byl on, kdo drtil konkurenci. Stint na středních pneumatikách, ze kterých v posledním okruhu vyždímal nejrychlejší kolo závodu, byl jednoduše fantastický.

Tím spíš, když během něj najel 28 sekund na týmového kolegu George Russella, a to jen za 36 kol. V posledních dvou závodech je to u Mercedesu mistr a učeň. Zatímco mistr jel po předjetí Leclerca v klidu druhý, učeň spadl za Sainze a do poslední zatáčky trnul z dotírajícího Ricciarda na Alpha Tauri.

Zkrátka další skvělý výkon sedminásobného šampiona.

LANDO NORRIS

Druhým, kdo podal mimo Verstappena vynikající výkon, byl Lando Norris. Po zpackané kvalifikaci a startu až ze sedmnáctého místa se rychle dostával vpřed, a to navzdory nešťastně načasovaného pitstopu těsně před červenou vlajkou. V kombinaci s MCL60 to dotáhl na slušné páté místo a zachránil důležité body pro tým.

Navíc si připsal interní výhru nad Oscarem Piastrim, která jistě přinese povzbuzení do budoucna.

DANIEL RICCIARDO

Druhý závod po návratu a hned taková pecka. Čtvrté místo v kvalifikaci s Alpha Tauri je skoro zázrak, navíc s bonusem zdolání Sergia Péreze. Ve velké ceně pak pěkná sedmá pozice těsně za Mercedesem. O tom by se Ricciardovi nejspíš ani nesnilo.

Přesto se mu to podařilo a posunul tak Alpha Tauri z posledního na osmé místo poháru kontruktérů, což je skvělý počin. Navíc si v kontrastu s katastrofickým víkendem Péreze připsal důležitý bod ve svém snažení získat sedačku vedle Maxe Verstappena.

PORAŽENÍ

SERGIO PÉREZ

Dostáváme se do skupiny poražených a na prvním místě nemůže být nikdo jiný než domácí Checo. V kvalifikaci byl sice blízko Verstappenovi, ale zase ho porazil Ricciardo. Pak předvedl skvělý start, kterým tuto prohru smazal, ale v první zatáčce chtěl celý závod vyhrát, zatočil do Leclerca a byl konec. Doma, kde konečně chtěl velký výsledek, ujel necelý kilometr.

V posledních čtyřech závodech získal jen 17 bodů, zhruba stejně jako Fernando Alonso. Jenže ten nesedí v autě, které suverénně vyhrává každý závod a má v kapse mistrovský titul. Navíc ztratil 19 bodů na Hamiltona v boji o druhé místo a ještě se tak pořádně zapotí.

Jeho závodní výkony, které vždy byly silnější než kvalifikační, se pomalu sešupují do kategorie slabin. Pokud si chce svoje místo udržet, musí se Pérez z téhle negativní spirály dostat, a to co nejrychleji.

YUKI TSUNODA

Po startu z osmnáctého místa a agresivní strategii s brzkou zastávkou v boxech jel Yuki v top 10, než mu červená vlajka ještě více zahrála do karet. Díky vymazání nevýhody starších pneumatik se rychle dotáhl na Piastriho, ale tam to skončilo. Kolize, hodiny, nadávky a 0 bodů v cíli.

Body, které ztratil, by se týmu ohromně hodily v boji o miliony dolarů v celkovém pořadí. Aspoň může být Tsunoda rád, že za kolizi nedostal žádnou penalizaci, ačkoliv podle jeho názoru ji měl obdržet Piastri. “Oni ale ty top týmy milují, takže tak…,” řekl po závodě.

ASTON MARTIN

Když jednomu pilotovi necháte starou specifikaci a druhému dáte novou, značí to, že jste úplně ztraceni. Přesně to se děje u Astonu, který se z útoků na pódium postupně propadl až k potácení se na posledním místě. Už přišel o pozici vůči McLarenu, ale za poslednícch pět závodů jej přebodoval také Alpine.

A když se ani Fernando Alonso nedokáže na auto adaptovat, nevěří mu a roztáčí se do hodin, je něco hodně moc špatně.

RIVALOVÉ ALPHA TAURI

Nebýt Tsunodova výpadku a naopak být Ricciardova předjetí Russella, ten rozdíl by byl ještě větší. Ale i tak Alpha Tauri na všechny své soupeře získalo a dva z nich, Haas a Alfu Romeo, dokonce v celkovém pořadí přeskočilo. A pokud si udrží mexikou formu, bude se muset obávat i sedmý Williams, který má náskok 12 bodů.

Haas sice v Austinu přivezl velký upgrade, ten toho ale moc nesvedl. Na jedno kolo stále docela fajn, v závodě stále špatné. Nico Hulkenberg takto pomalu vyklouzal až mimo body a Kevina Magnussena poslalo zlomené zavěšení do zdi. Což je to poslední, co Haas v současné situaci potřebuje.

Alfě závod nevyšel, Bottas se navíc přimíchal do kolize se Strollem a vysloužil si pětisekundovou penalizaci. Výsledkem těchto peripetií a nevalné rychlosti budiž čtrnácté a patnácté místo plus 0 mistrovských bodů.

Alex Albon vypadal v trénincích velmi slibně, v tom třetím byl dokonce druhý. V závodě to ale tak slavné nebylo a i kvůli smazanému kolu v kvalifikaci skončil devátý, chce se říct až devátý. Dva body Williamsu totiž nemusí stačit, Alpha Tauri jich získalo šest a mohlo jich mít i více. Jistě si spočítáte, že když zbývají tři závody a v každém by Alpha Tauri získalo čtyři body, Williamsu se po Abu Dhabí vyrovná.

Souboj o poslední místa v šampionátu se ještě jistě vyplatí sledovat, všichni kromě Alpha Tauri v něm v Mexiku ztratili.