Vítězové a poražení Grand Prix Belgie

Dešťová přeháňka v polovině Velké ceny, víkend, během kterého se vyjma hlavního závodu skoro nejezdilo na suchu, rozmanité strategie, penalizace pro lídra… V Belgii se zkrátka bylo na co dívat, přesto byl konečný výsledek podobný jako v jiných závodech.

Štítky: GP Belgie Zveřejněno 31. 07 2023 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Asi málokdo čekal, že start ze šestého místa zabrání Verstappenovi ve vítězství ve velké ceně. Sice nevyrazil okamžitě do čela, ale postupně předjel Lewise Hamiltona, Charlese Leclerca a nakonec i týmového kolegu z Red Bullu Sergia Pereze, všechny s lehkostí. Jediným problémem byl smyk při dešťové přeháňce v Eau Rouge/Raidillon. Ten ale pilot Red Bullu ustál a připsal si osmou výhru v řadě.

Charles Leclerc

Skončit o více než půl minuty za Verstappenem asi nebude Monačan vnímat jako vítězství, ale vzhledem k tomu, že Leclerc dokázal po celých 44 kol držet náskok před Hamiltonovým mercedesem, byl to pro pilota Ferrari úspěšný závod. Byl sice bezmocný v tom, aby  se ubránil Pérezovi, který mu v úvodním kole sebral vedení, ale dobrým výkonem si dojel pro třetí stupně vítězů v sezoně.

Fernando Alonso

Podobně jako u Leclerca by tento výsledek neměl být skutečným vítězstvím Fernanda Alonsa – který byl na stupních vítězů v šesti z prvních osmi letošních Grands Prix -, ale vzhledem k nedávným potížím Aston Martinu včetně Alonsovy vzácné chyby ve sprintu, tomu tak je.

Španěl nebyl o mnoho rychlejší než za ním jedoucí George Russell a byl daleko na to, aby zasáhl do bojů o pódium, nicméně podal jistý výkon, který Aston Martinu přinesl důležité body za páté místo – na něj se dvojnásobný šampion dostal z devátého místa na startovním roštu.

Esteban Ocon

Francouz nepatřil mezi výraznější aktéry závodu ve Spa-Francorchamps, do cíle dojel jako osmý, jenže! Jeho manévr vnějškem na Yukiho Tsunodu v zatáčce Les Combes byl naprostou lahůdkou a vrcholem víkendu. A za to si zaslouží být v naší kategorii vítězů…

Poražení

McLaren

Euforie z druhého místa Oscara Piastriho v sobotním sprintu rychle vyprchala. Australan v neděli kolidoval s Carlosem Sainzem v první zatáčce a závod pro něj prakticky vzápětí skončil. Lando Norris zase prožil strašidelný první stint, McLaren kvůli vysokému přítlaku nestíhal na rovinkách. Odvážné rozhodnutí Brita nasadit během lehkého deště čerstvé měkké pneumatiky jej však vyneslo na konečné sedmé místo. To je však po pódiích malou útěchou…

Carlos Sainz

První zatáčka ve Spa je vždycky ošemetnou. Tentokrát na ni doplatil Sainz, kterého musel kontakt s Piastrim, po němž doznalo Španělovo ferrari velkého poškození, skutečně štvát. Ferrari totiž, jak dokázal Leclerc, mělo po dlouhé době rychlost a Sainz mohl dokázat, že se svému kolegovi vyrovná. Leč nestalo se tak…

Williams

Okruh v pohoří Ardén měl britskému týmu vyhovovat. Jeho vůz totiž disponuje nízkým odporem a Spa-Francorchamps nabízí dost rovinek. Zejména Albon si dělal zálusk na body, jenže vysoká degradace pneumatik jej z vysněných pozic, které jednu chvíli skutečně okupoval, nakonec sesadila. Štěstím Williamsu je, že jeho dva hlavní rivalové v boji o sedmé místo mezi týmy – Haas a Alfa Romeo – také vyšly naprázdno.