Šest největších témat před Grand Prix Itálie

Kolotoč formule 1 se přesouvá do své poslední evropské destinace, do Itálie. Tradiční okruh Monza bude hostit už čtrnáctý závod letošní sezony. Bude i zde pokračovat Verstappenova vítězná vlna? Jak si povede náhradník Liam Lawson a jak moc ovlivní experimentální volba pneumatik průběh víkendu? To a další témata shrnuje tento článek…

Štítky: GP Itálie Zveřejněno 30. 08 2023 — Vašek Štěpánek

Desítka pro Verstappena

Pilot Red Bullu zažívá svou nejlepší sezonu v kariéře. Max Verstappen dokázal v dosavadních třinácti závodech zvítězit hned jedenáctkrát. Z toho má Nizozemec na kontě už devět triumfů v řadě a dorovnal tak rekord Sebastiana Vettela z roku 2013.

Na Monze se může Verstappen v historických tabulkách osamostatnit a připsat si rekordní desáté vítězství v řadě! Italský okruh by navíc měl sedět vozu Red Bullu, a tak je šance na zisk kulaté desítky o to větší.

Domácí závod Ferrari

Ferrari bude závodit doma – k této příležitosti mají piloti, podobně jako vloni, speciální design přileb a kombinéz. Kosmetických úprav se dočká i samotný monopost, opět bude k vidění více žluté. Zbarvení inspirováno vítězných vozem Ferrari z letošního Le Mans.

Budou ale designové změny stačit? Ferrari se aktuálně trápí, v Nizozemsku rudý vůz kdoví jak dobře nefungoval a podobné potíže se očekávají také na domácí půdě. Tlak na dobrý výsledek je obrovský, ale realisticky by mělo být Ferrari až za McLareny, Mercedesy a nejspíše i Aston Martiny.

KOLO na KOLO ŽIVĚ! Do Ostravy 21. září přijede jako host MICHAL KAVALČÍK. Vstupenky zde

Druhá šance Liama Lawsona

Poté co se v pátečním tréninku v Nizozemsku Daniel Ricciardo zranil, naskočil do monopostu AlphaTauri náhradník Liam Lawson. Novozélanďan si na svou premiéru nevedl vůbec špatně, když v náročných podmínkách neudělal chybu a povedlo se mu porazit i Yukiho Tsunodu.

Podle pravidel smí tým během sezony do vozu nasadit maximálně čtyři piloty, čímž dostal 21letý závodník od vedení Red Bullu další šanci také na Monze. Lawson tak bude bojovat o svou budoucnost u AlphaTauri.

Lawson byl navíc potvrzen jako pilot italského týmu do doby, než bude zraněný Ricciardo fit. Šampionát japonských super formulí, ve kterých junior Red Bullu závodí, má pauzu do konce října. Lawson tak stihne bez problému odjet i několik dalších závodů v F1.

Využije McLaren svého potenciálu?

Od Velké ceny Velké Británie jsme zvyklí vídat oranžové monoposty u špičky startovního pole. McLaren se aktuálně pyšní pravidelnými boji o nejlepší příčky v kvalifikacích a v závodech vybojoval Lando Norris už dvě podia.

Ačkoliv to zní pěkně, McLaren promrhal šanci jak v Belgii, tak v Nizozemsku. V prvním případě udělala stáj z Wokingu chybu v nastavení vozu, kdy monoposty MCL60 připravila na jízdu do deště, v den závodu ale nepršelo.

Minulý týden na Zandvoortu měl McLaren rovněž dobré tempo, naději na dobrý výsledek zhatila ale špatná strategie. Dokáže se britský tým v Itálii vrátit a bude schopen atakovat stupně vítězů? Minimálně vůz by na to papírově měl mít…

Systém ATA

Na Monze uvidíme další experimentální víkend s pneumatikami. Systém ATA (alternative tire allocation) neboli alternativní výběr pneumatik byl poprvé použit v Maďarsku. Kvůli deštivým podmínkám byl ale jeho vliv eliminován.

Stejně jako na Hungaroringu, i zde na Monze dostanou piloti jedenáct sad pneumatik – o dvě méně, než je tomu normálně. V kvalifikaci jsou sady gum taktéž rozděleny. V Q1 bude v akci tvrdá směs, v Q2 střední a v Q3 se použije nejměkčí sada pneumatik.

Alternativní výběr pneumatik by měl ovlivnit celý průběh víkendu. V zájmu šetření gum se tak počítá s nízkou účastí v trénincích. Závod by pak měl být poznamenán konzervativními a podobnými strategiemi… tak uvidíme.

Víkend bez deště

V Itálii by se o víkendu neměl objevit žádný déšť. Je to až těžko uvěřitelné, ale naposledy jsme zcela suchý víkend zažili ve Španělsku na začátku června. Od té doby byl alespoň jeden den z celého harmonogramu víkendu ovlivněn dešťovými kapkami.

Kvůli pravděpodobně suchému počasí by tak měl vyniknout výše zmíněný systém ATA. Pokud se chystáte navštívit přímo samotné dění v Monze, rozhodně nezapomeňte na opalovací krémy, pokrývku hlavy a dostatek pití.