Pro ochranu hlavy je i legendární John Surtees. A kritizuje Hamiltona

Legenda motocyklových i formulových závodů John Surtees chce, aby Lewis Hamilton přehodnotil svoji kritiku Halo systému na ochranu hlavy jezdce, který byl prezentován v Barceloně. Podle Brita by Hamilton měl jakožto mistr světa namísto kritiky pomoci formuli 1, aby byla lepší. Dvaaosmdesátiletá legenda, která dodnes zůstává jediným pilotem, jenž vyhrál mistrovství světa ve vrcholné formulové i…

1 Štítky: Halo John Surtees Lewis Hamilton Zveřejněno 10. 03 2016 — Lukáš Štěrovský

Dvaaosmdesátiletá legenda, která dodnes zůstává jediným pilotem, jenž vyhrál mistrovství světa ve vrcholné formulové i motocyklové kategorii, má k tomuto tématu jistě co říct. Surteesův syn Henry zahynul v roce 2009 během závodu na Brands Hatch poté, co byl zasažen uvolněným kolem.

Jeho otec věří, že Henry by s aktuálním systémem Halo nezemřel, zatímco v případě Justina Wilsona, který podlehl následkům ze zásahu troskami při závodě IndyCar, by asi koncept Halo moc nepomohl.

I proto se nelze divit, že Surtees by nějaké řešení ochrany hlavy pilotů uvítal. Hamilton, jenž je také britským mistrem svět, tak legendu motorsportu svým hodně kritickým komentářem zklamal.

„Lewis by možná mohl trochu více myslet na systém Halo a svoji zodpovědnost, kterou má jako světový šampion. Mohl by to zvážit a věnovat maximum úsilí tomu, aby vytvořil něco, co je méně rušivé,“ prohlásil Surtees.

Ten sice Hamiltona chápe, ale snížení rizika vzniku dalších nehod je podle něj téma, které se musí řešit. „Ztrátou Henryho jsem utrpěl tragédii, které šlo předejít zařízením, jako je toto (Halo). Chápu prvotní reakce, které má Lewis, protože kdybych ještě závodil, asi by to bylo stejné.

Ale u těchto věcí je potřeba si sednout a opatrně a pečlivě přemýšlet o všech důsledcích. Změny přicházejí a někdy jsou vynucené. Může se stát, že řídící orgán nebude mít jinou šanci než zavést tyto předpisy jen proto, že se zaměřil na tento aspekt bezpečnosti,“ zamýšlí se John Surtees.

Čtěte dále: Video: Oslavenec John Surtees, mistr jedné i dvou stop

Syn Johna Surteese zemřel po nárazu uvolněného kola do hlavy

Syn Johna Surteese zemřel po nárazu uvolněného kola do hlavy. Brit má tak k tématu ochrany hlavy jezdce jistě co říct