Ultimátum Pirelli

"Dovolte nám testovat, máme-li v F1 zůstat."

Štítky: Paul Hembery Pirelli Zveřejněno 9. 09 2015 — Josef Nekvinda

Italský dodavatel pneumatik se pro setrvání v F1 dožaduje testovacího programu.

Pneumatiky Pirelli jsou v současné době hodně horké téma. Zvláště po Grand Prix Belgie se snesla na italského výrobce pneumatik neutuchající vlna kritiky. Pirelli si je ale jisto, že pneumatiky bude královně motorsportu dodávat i nadále a potvrdil to svými slovy i Bernie Ecclestone, ačkoliv jde o neoficiální vyjádření. Nicméně Italové mají jednu podmínku nebo spíše přání. Chtějí zavést regulérní testovací program během sezóny.

„Do budoucna se ve formuli 1 plánuje spousta změn. Samozřejmě i my se musíme na tyto změny připravit a bez řádného testování to nepůjde,” sdělil šéf motorsportu Pirelli Paul Hembery. “Většina lidí si to neuvědomuje, ale pro nás neexistuje žádný prostor pro testování během sezóny, a to ani na desetiletém voze, což je samozřejmě nesmysl, zejména pokud se budou měnit šíře pneumatik. I my musíme mít seriozní testovací program, k tomu ty nejlepší senzory, abychom byli schopni získat nějaká reálná data.“

Současná smlouva Pirelli vyprší koncem příští sezóny, ale jde i do dalšího tendru pro nadcházející sezóny, kde proti nim stojí francouzský Michelin. Italský dodavatel je v nezáviděníhodné pozici. Současný sport si žádá velmi náchylné pneumatiky, aby se závody staly mnohem více atraktivní pro diváka. Na druhou stranu ale současné regule neposkytují žádnou možnost si jakékoliv změny otestovat na reálném voze. Dalo by se tak říci, že Pirelli balancuje na hraně, kdy ve formuli může přežít či nikoliv.

„V případě, že bychom měli zůstat ve formuli 1 i v sezóně 2017, kdy mají vstoupit na scénu mnohem širší pneumatiky, pak ročník 2016 bude mít zásadní význam pro rozvoj. To je něco, co jsme již naznačili i FIA,“ uzavřel Hembery.

Diskuse k článku

Napsat komentář