Krok za krokem – jak došlo ke zrušení Velké ceny Austrálie

Zrušit nebo odložit velkou cenu formule 1 nelze jen tak, stát se tak může jen za určitých okolností. Jak se tedy vyvíjela situace kolem závodu v Melbourne?

Štítky: GP Austrálie Zveřejněno 14. 03 2020 — Lukáš Štěrovský

Vše začalo ve čtvrtek, kdy McLaren oznámil, že po prokázání nákazy koronavirem u jednoho ze svých zaměstnanců do závodu nenastoupí. V tu chvíli se interně i týmy Ferrari, Renault a Alfa Romeo rozhodly, že se účastnit Grand Prix nebudou. FIA tou dobou nebyla v pozici závod zrušit: tak může učinit jen, když na startu nebude minimálně 12 vozů, nebo kdyby tamní úřady rozhodly, že se závod například kvůli obavám o zdraví účastníků nemohl jet, a to se nestalo.

S ohledem na množství komerčních dohod (Liberty Media od pořadatelů inkasuje asi 55 milionů dolarů za závod) si vedení a FIA přálo závod uskutečnit. V tu dobu byly pro pořádání čtyři stáje: Red Bull, AlphaTauri, Racing Point a Mercedes. Williams a Haas neměly jasný názor, přiklonily by se k většině.

Rozhodnout mohl sportovní šéf F1 Ross Brawn, ale neučinil tak, a tak to vypadalo, že se pojede s omezeným množstvím vozů. Vše rozhodl až telefonát šéfa automobilky Mercedes Ola Kalleniuse Totu Wolffovi, kterému mu sdělil, že záleží na něm, ale zdraví zaměstnanců by mělo být prioritou. Mercedes pak otočil a pro pořádání závodu byly už jen stáje Red Bull, AlphaTauri a Racing Point.

Tou dobou se ale už před branami okruhu kupili diváci a po trati se podle harmonogramu proháněly dvousedadlové formule. Maršálům bylo řečeno, ať se připravují podle klasického plánu. Čekalo se tak v podstatě na to, kdo jako první podlehne tlaku, jelikož FIA už měla „právo“ závod zrušit kvůli nízkému počtu účastníků, s ohledem na finance se jí ale tak učinit nechtělo.

Tou dobou už členové sedmi týmů balily v hotelu své věci (do garáží, protože ty byly využity pro doprovodný program), zaměstnancům Pirelli bylo doporučeno zůstat v hotelových pokojích. Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel dokonce už nasedli na letadlo a Austrálii opustili.

 V ten moment se organizátoři po konzultaci s vedením státu Victoria, který závod spolufinancuje, rozhodli o tom, že diváky na tribuny nevpustí. Následně týmy v čele s Mercedesem zveřejnily stanovisko, ve kterém oznámily svůj apel na FIA, aby závod zrušila. Oficiální zpráva pak přišla jen pár minut poté…

Diskuse k článku

Napsat komentář