Justin Wilson: 1978 – 2015

Kolega Tomáše Engeho v týmu F3000 v sezoně 2001 zemřel na následky těžkého poranění hlavy.

4 Štítky: Justin Wilson Zveřejněno 25. 08 2015 — Tomáš Richtr

Bývalého pilota F1 Justina Wilsona mají čeští fanoušci důvod znát o něco více: v sezoně, ve které Tomáš Enge vyrazil do závěrečných tří velkých cen F1, byl jeho týmovým kolegou ve stáji formule 3000 Coca-Cola Nordic Racing. V sezoně, ve které se Justin Wilson stal šampionem.

Při nedělním závodě Indy Car v americkém Poconu havaroval Sage Karam. Utržená přední část auta se vznesla do vzduchu a ve velké rychlosti do ní najel Justin Wilson a trefila jej přímo do hlavy. Čerstvý sedmatřicátník upadl do kómatu a v pondělí večer amerického času zemřel na vážná poranění hlavy.

Zanechal po sobě rodiče Keitha a Lynne, manželku Julii, Stefana a dvě děti.

Před svým titulem v F3000 získal Justin Wilson titul tehdy prestižní formule Palmer Audi. A ačkoli valnou většinu své kariéry strávil závoděním v Americe, dostal se do formule 1: v sezoně 2003 závodil pro Minardi a také pro předchůdce dnešního Red Bullu, Jaguar. Shodou okolností na americké půdě při závodě F1 v Indianapolisu získal mistrovský bod za osmé místo.

Od roku 2004, kdy ještě absolvoval jeden testů pro Jaguar, ale už závodil v Champ Car a Indy Car. V Champ Car získal čtyři vítězství, z toho jedno v roce 2007 na evropské půdě v nizozemském Assenu. Po spojení s IRL dokázal vyhrát v V Detroitu 2009, Watkins Glen 2009 a Texasu 2012.

Letos na částečný úvazek závodil pro tým Michaela Andrettiho, který mu nadělil start v moskevském závodě formule E, kde dojel desátý.

Justin Wilson startoval také v závodě 24 hodin Le Mans, Sebringu, Daytoně, vyzkoušel si australské V8 Supercars, GéTéčka, ale i Světovou sérii Nissan.

[wppa type=”content” album=”226″]Any comment[/wppa]

Diskuse k článku

Napsat komentář