Moderní technologie pomohou efektivněji detekovat otřes mozku

FIA na svém nedávném summitu ve Vídni představila nový přístroj, který má lékařům pomoci při vyšetření pilotů po nehodě. Jedná se o speciální brýle, které jsou schopné určit, zda jezdec utrpěl otřes mozku. Tento přístroj je schopný mnohem rychlejší diagnózy, proto léčba (a s ní spojený návrat do kokpitu) může být zahájena podstatně dříve. Hrozba…

Štítky: Bezpečnost Zveřejněno 8. 01 2017 — Marie Tomšíková

FIA na svém nedávném summitu ve Vídni představila nový přístroj, který má lékařům pomoci při vyšetření pilotů po nehodě. Jedná se o speciální brýle, které jsou schopné určit, zda jezdec utrpěl otřes mozku. Tento přístroj je schopný mnohem rychlejší diagnózy, proto léčba (a s ní spojený návrat do kokpitu) může být zahájena podstatně dříve.

Hrozba otřesu mozku se v posledních letech stala jedním z hlavních témat napříč různými sporty. Formule 1 není výjimkou, několik předních pilotů se dostalo do nehod ve velké rychlosti (vzpomeňme na Fernanda Alonsa) a utrpěli právě otřes mozku.

Otřes mozku, jinak známý jako mírné traumatické poranění mozku (TBI). To je jeden z problémů formule 1, který může nastat při nehodě nebo jiné mimořádné situaci. Sergio Pérez i Fernando Alonso, oba byli během své kariéry nuceni vynechat závod kvůli diagnostikování mírného TBI. S podobnými potížemi se v uplynulých sezonách potýkali také hráči amerického fotbalu.

Podle zpráv FIA, nové technologie by mohly pomoci lékařům diagnostikovat otřes mozku s větší přesností jen pár minut poté, co si pilot projde velkou nehodou. Konkrétně se jedná o brýle, které zkoumají pohyby očí. Doposud se k vyšetření používalo velké křeslo s pohybujícími se objekty, na které se pacient měl zaměřit. Výhodnou těchto brýlí jsou jejich malé rozměry, lze je využít v podstatě kdekoliv, včetně závodních okruhů. Vyšetření zabere jen pět minut.

„Je to novinka. Podle plánů by tato věc v budoucnu měla nahradit další testy nebo možná bude používána společně s nimi. Vyšetření se dá udělat hned na místě, během pěti minut máte diagnózu s přesností až 95 procent. Tyto brýle jsou mnohem atraktivnější než křesla, jsou menší a za rozumnou cenu, takže mohou být použity závodními organizacemi, týmy a dalšími,“ říká profesor Steve Olvey.

Pokud je zjištěno, že pilot utrpěl otřes mozku, musí podstoupit vyšetření, které zaručí, že jeho návrat do kokpitu bude bezpečný. Sergio Pérez byl hospitalizován po nehodě v kvalifikaci na Velkou cenu Monaka roku 2011. Během prvního tréninku na GP Kanady se necítil dobře a závod vynechal. Nahradil ho testovací pilot Pedro de la Rosa.

„Není to hra na dvě minuty, musíme mít k dispozici kompletní výsledky s anamnézou pacienta, seznam posledních příznaků i těch stávajících, pokud nějaké jsou. Následuje podrobné zkoumání a testy. Teprve potom padne rozhodnutí, ale do té doby je podle mého názoru důležité, aby si někdo s pilotem bez svědků promluvil, aby se zjistilo, zda se opravdu chce vrátit na trať a není nucen týmem.“

Čtěte dále: Téma: Co je hlavním zájmem formule 1?

Speciální brýle, které mohou diagnostikovat otřes mozku. Foto: jamesallenonf1.com

Speciální brýle, které mohou diagnostikovat otřes mozku. Foto: jamesallenonf1.com

Diskuse k článku

Napsat komentář