Vítězové a poražení Grand Prix Kanady

Jednoznačným vítězem v Kanadě byl Max Verstappen, který vyrovnal 41 výher Ayrtona Senny a pro Red Bull získal 100. vítězství. Tím se rakousko-britská stáj stala teprve pátou v historii, které se povedlo dosáhnout na tento milník. Kdo v Montréalu další (ne)uspěl?

Štítky: GP Kanady Zveřejněno 19. 06 2023 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Alex Albon

Ještě působivější výkon než Verstappen předvedl na slabém, ale inovovaném Williamsu Alex Albon. Dobře si počínal už v kvalifikaci, v závodě mu pak pomohla rychlost vozu na rovinkách a odvážná taktika. 58 kol na tvrdé sadě mu vyneslo sedmé místo!

Fernando Alonso

Španěl si v Kanadě počínal jako zkušený mazák. Až na lehký kontakt se zdí v úvodu, který přežil bez úhony, neudělal jedinou chybku a bez problémů ustál druhé místo. Více než polovinu závodu musel navíc šetřit palivo a po závodě Aston přiznal, že na voze byl technický problém. Bez něj by prý Alonso mohl bojovat o vítězství…

Max Verstappen

Nizozemec je ve skvělém rozpoložení, skoro jako by ho nic netrápilo. V závěru pro něj rutinní GP Kanady se zasmál svému tvrdému přejezdu přes obrubník, kterým se „málem knock-outoval“. Po závodě do týmového rádia sám jako první upozornil, že se jedná o 100. výhru pro Red Bull. Pro jezdce s pověstí bezohledného egoisty to bylo potvrzení uvědomění, kolik Red Bull investoval do jeho vývoje.

Ferrari

Slušelo by se dodat, že s ohledem na kvalifikaci. Start z pozic 10 a 11 nedával fanouškům Scuderie moc důvodů k optimismu. Navíc Ferrari dlouhodobě válčí se strategií. V Kanadě ale zvolilo správnou taktiku, navíc omezilo vnitrotýmové boje a díky tomu ušetřilo čas. Výsledné pozice čtyři a pět tak jsou s ohledem na okolnosti spíše úspěchem.

Poražení

Týmové „dvojky“

Sergio Pérez, Lance Stroll, George Russell. Co mají společného? V Kanadě je ve stejném voze jasně předčili jejich týmoví kolegové, kteří se seřadili na stupních vítězů, zatímco výše zmíněné trio bralo jen šesté a deváté místo, respektive pilot Mercedesu po chybě a posléze problémech s brzdami do cíle ani nedojel… Russell byl jediný, kdo udělal výraznější jezdeckou hrubku, Stroll propadl už v kvalifikaci, stejně tak Pérez; a to ještě nedávno chtěl útočit na titul!

McLaren

V jednu chvíli to vypadalo, že McLaren má nakročeno k silnému bodovému zisku s oběma vozy, navíc v Kanadě, kde nebodoval už devět let. Jenže pak přišel trest pro Norrise za to, že při zastávce pod safety carem zbrzdil soupeře (aby nemusel čekat za Piastrim v boxovém stání) a Australanovo tempo začalo uvadat. Takže zase nic…

Nico Hülkenberg

Němec vyjel senzační druhé místo, z něhož se po penalizaci za rychlou jízdu pod červenými vlajkami stalo posléze místo páté – i tak dobrý výkon. Jenže tendence vozu Haasu doslova požírat pneumatiky znamenala, že v závodě se za ním štosoval vláček rychlejších jezdců, pro které postupem času nebyl problém Nica zdolat. Nakonec svedl souboj jen o 15. místo.