Todt: Formule 1 je na tom dobře, jen špatně komunikuje a má drahé motory
Prezident FIA Jean Todt si nemyslí, že by se formule 1 nacházela v krizi, naopak.
Prezident FIA Jean Todt si nemyslí, že by se formule 1 nacházela v krizi, naopak.
V čele automobilové federace si dal Todt za cíl snížit náklady ve formuli 1, ale to se zatím nepodařilo.
„Je to těžké, když se všichni neshodnou,“ vysvětloval listu Nice Matin. „Je tu skutečný problém v přerozdělování příjmů mezi týmy, v přerozdělování, do kterého mimochodem FIA nezasahuje. Všichni ho podepsali, akceptovali tento systém a někteří dnes už nesouhlasí.“
„Mimochodem, i když jsem stoupencem nových pravidel o motorech, zároveň si myslím, že to stojí moc peněz. Je třeba, aby si to dodavatelé motorů uvědomili a nabídli dostupnější ceny. Patří to mezi věci, na kterých pracujeme. Věřím, že najdeme řešení, případně že je prosadíme.“
To ovšem Todt nepovažuje za zásadní problém, který by znamenal krizi, ať už se vedou jakékoliv diskuze na toto téma.
„Svět žije jen diskuzemi. Formule 1 je svět uzavřený ve zlaté kleci. Mojí povinností je mít širší roli a dobrou vizi budoucnosti. Když vezmeme všechny série dohromady, formule 1 zůstává vrcholem mechanických sportů.“
„Ano, je třeba udělat změny, ale mám pocit, že část lidí, kteří jsou součástí každodenního života formule 1, často nenesou ten správný vzkaz.“
Prezident FIA si ani nemyslí, že by vozy formule 1 potřebovali nějak zásadně upravit, aby byly pro jezdce hůř zvládnutelné.
„Když je vidím jezdit tady (v Monaku), říkám si, že to nevypadá jednoduše. Vždy jsme říkali, že je třeba upřednostňovat spojení mezi závodním vozem a autem pana Nováka. Přece se nebudeme vracet k nesynchronním převodovkám v době, kdy hovoříme o autech připojených do sítí!“
„Formule 1 je laboratoří pro nové technologie. Abychom pokročili, je třeba udělat racionální a pragmatickou analýzu. Z mého pohledu je globální situace formule 1 dobrá. Jen jsme asi dost nekomunikovali.“
Diskuse k článku