Šéf Ferrari upozorňuje: Vzhled nic neříká o koncepci vozu

Šéf Ferrari Frederic Vasseur se vyjádřil k aktuální pozici Ferrari a významu vylepšení, které stáj přivezla na Velkou cenu Španělska.

Štítky: Ferrari Frederic Vasseur Zveřejněno 16. 06 2023 — Petr Horák

Ferrari se rozhodlo zůstat pro tuto sezonu věrné vizuálu vozu z loňské sezony. Monoposty F1-75 a SF-23 jsou si v mnoha směrech podobné. Avšak mezitím co první auto bylo loni v první polovině sezony nejrychlejší, jeho nástupce se trápí.

Největší trable přichází v závodním tempu, kde ho přeskočili dominantní Red Bull, ale také Aston Martin a Mercedes. Jediným světlým bodem sezony bylo Baku, kde Charles Leclerc vybojoval skvělou jízdou pole position. I přes to ale v závodě neměl šanci držet krok s červenými býky a skončil třetí. To je také dosud jediné pódium, kterého se v Maranellu letos dočkali. Ve snaze změnit tuto situaci přivezlo Ferrari do Španělska velký balík úprav, z nichž nejvýraznější byly nové bočnice.

Fred Vasseur ale připomíná, že bočnice nejsou, co se týče rozdílu v rychlosti, tím hlavním faktorem.

„Ty problémy s naším autem nemají nic společného s jeho vzhledem. Ovšem je jasné, že se trápíme více v závodě než v kvalifikaci. Musíme být konzistentní, ale to není tolik o konceptu, jako spíš o využití potenciálu vozu, práci s pneumatikami a vyvážení vozu. Zatím nejsme dokonalí, protože je to velice těsné. Když jste jen trochu mimo ideální operační okno, tak musíte jít přes hranu. Ale není to tak, že bychom měli změnit celý koncept a filosofii auta,“ zhodnotil stav Ferrari Vasseur a dodal: „Ten koncept vozu totiž vůbec nesouvisí s jeho vizuální podobou.“

I přes aktuální trápení však Francouz věří, že Ferrari letos ještě dokáže vyhrát závod.

„Hned jak se nám podaří vyřešit aktuální problémy, tak budeme po startu z první řady moci bojovat o vítězství, což teď nedokážeme. Víme, kde se musíme zlepšit, všichni tomu dáváme maximum. Přivezeme nová řešení a vylepšení, abychom se pokusili o posun vpřed. Ale určitě můžeme vyhrát,“ vyjádřil naději do budoucna Vasseur.

Pokud by se Ferrari vyhrát nepodařilo, byla by to třetí sezona bez vítězství z posledních čtyř. A to si jistě nikdo v Maranellu nepřeje.