Od ničeho neutíkám, prostě nastal ten správný čas na změnu, hájí se Vettel

Red Bullu se kvalifikaci na VC Japonska nedařilo. Slabou výkonnost jeho monopostů však zastínila překvapivá zpráva o Němcově přestupu k Ferrari.

2 Štítky: Daniel Ricciardo Red Bull Sebastian Vettel Zveřejněno 4. 10 2014 — Tomáš Bohuslav

Red Bullu se kvalifikaci na VC Japonska nedařilo. Slabou výkonnost jeho monopostů však zastínila překvapivá zpráva o Němcově přestupu k Ferrari.

Tým z Milton Keynes má v zemi vycházejícího slunce ke spokojenosti zatím celkem daleko. Už od samého začátku víkendu v Suzuce je mezi ním a Mercedesem vcelku propastná mezera, ba co víc, rychlejší než úřadující šampióni jsou v Japonsku i Williams a Ferrari.

Sebastian Vettel měl v sobotním souboji s časem dokonce problémy dostat se vůbec do závěrečných bojů o pole position. Nakonec se mu to povedlo, jeho úsilí v poslední dvanáctiminutovce však stačilo na pouhé deváté místo.

„S tou kvalifikací jsem nebyl úplně spokojen, dnes ráno nám chyběly nějaké kilometry, nedokázal jsem se sžít s tratí a byl jsem v nevýhodě,“ nechal se slyšet Němec.

„Trochu jsem měl problémy v zatáčkách, které obvykle miluju, takže to není jednoduché. Pokud ale zítra zaprší, pořád máme šanci, pokud ne, pak to z pozice, z níž startujeme, bude těžší. Ale uvidíme,“ dodal.

Jméno čtyřnásobného mistra světa je však v paddocku Velké ceny Japonska nejčastěji skloňováno v poněkud jiné souvislosti, a sice kvůli jeho překvapivému odchodu k Ferrari, kde nahradí Fernanda Alonsa, jenž s největší pravděpodobností zamíří do konkurenčního McLarenu.

Barvy Red Bullu hájí Vettel od sezony 2009, přičemž ještě před tím absolvoval rok a půl coby závodní jezdec sesterského týmu Toro Rosso. Jeho spojitost s rakouskou stájí má však daleko hlubší kořeny, a tak není divu, že bylo tentokrát Němcovo pokvalifikační vyjádření plné emocí.

„Red Bull a já jsme společně ušli neuvěřitelnou cestu. Opouštím velmi šťastné místo, a je to samozřejmě obtížné, ale v určité chvíli chcete udělat něco jiného. Prožili jsme si dobré časy a doufám, že také posledních pět závodů bude dobrých.“

„Neodcházím proto, že bych neměl tento tým rád nebo že bych neměl rád někoho individuálně nebo že se mi nelíbí (aktuální) situace, od ničeho neutíkám – přišlo mi, že nastal správný čas a že hlas uvnitř mého těla a hlad po tom dělat něco nového byly silnější.“

„Takže i když to není to nejjednodušší rozhodnutí v životě, musíte naslouchat svému srdci a jít si svým směrem. Cítím se být připraven a cítím, že nastal čas začít něco nového. Po patnácti společných letech s Red Bullem je to velmi obtížné rozhodnutí, je to těžký den,“ dodal Vettel.

A jak následně prozradil Němcův týmový kolega Daniel Ricciardo, zpráva o Vettelově odchodu do Ferrari nebyla překvapením jen pro lidi zvenčí, nýbrž i pro všechny členy rakouské stáje včetně něj samotného.

„Byl jsem tou zprávou ohledně Sebastiana celkem překvapen. Do rána jsem o tom nevěděl; pro tým to jsou dvě celkem velké změny. Sebastian odchází a přichází Daniil, ale Seb svou práci tady u Red Bullu dodělal a cítí, že je čas se posunout.“

„Jsem rád, že jsem s ním mohl jeden rok závodit a vidět, jak pracuje. Před sezonou jsem toho hodně slyšel o jeho pracovní etice a bylo dobré to letos vidět na vlastní oči a utkat se s ním.“

„Do týmu přichází Daniil a já očekávám, že bude rychlý – znám ho celkem dobře a pracovat s ním by mělo být zábavné,“ uvedl Australan.

Svůj sobotní výkon pak označil jako povedený a vyjádřil naději, že v závodě by se jeho tým mohl za určitých okolností přeci jen těšit o něco lepší výkonnosti:

„Jsem spokojen s tím, jak jsme se v kvalifikaci odrazili zpět poté, co jsem včera chyboval. Myslel jsem si, že tu budeme lepší, ale šestá příčka je podle mě to, čeho jsme dnes mohli realisticky dosáhnout. Když zítra zaprší, měli bychom vypadat o něco lépe.“

 

Diskuse k článku

Napsat komentář