V Rakousku zatím středu pole vládne Hülkenberg

Čerstvý vítěz čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans září i během probíhajícího víkendu F1, svoji force indii umístil na pátou startovní pozici. Dařilo se rovněž Verstappenovi a Nasrovi.

Štítky: Carlos Sainz Felipe Nasr Force India Lotus Marcus Ericsson Max Verstappen Nico Hülkenberg Pastor Maldonado Romain Grosjean Sauber Sergio Pérez Toro Rosso Zveřejněno 20. 06 2015 — Tomáš Bohuslav

Čerstvý vítěz čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans září i během probíhajícího víkendu F1, svoji force indii umístil na pátou startovní pozici. Dařilo se rovněž Verstappenovi a Nasrovi.

Force India

Ačkoliv jsou vytrvalostní vozy a monoposty formule 1 diametrálně odlišné, Niku Hülkenbergovi jako by to vůbec nevadilo. Poté, co si minulý víkend odskočil do Le Mans, byl v rakouské kvalifikaci nejrychlejším jezdcem ze středu pole, díky čemuž si vysloužil právo odstartovat do zítřejší velké ceny z nadějné třetí řady.

„Jsem velmi rád za to, jak to dnes vyšlo. Věděli jsme, že máme dobrou šanci dostat se do nejlepší desítky, takže startovat z páté pozice představuje dobré úsilí ze strany týmu. Q1 byla na usychající trati zábava, ale v Q2 a Q3 jsem našel velmi dobrý rytmus a byl jsem schopný zajet dobré časy, když to bylo potřeba. Jsem šťastný a v tuhle chvíli mám ve vůz důvěru, a tím výsledkem jsem to myslím dnes ukázal. Zítra to bude těžký závod, protože je za námi několik rychlých vozů, ale dnes jsme si vybudovali dobrý základ. Tahle trať může občas překvapit a my pořád nevíme, jaké bude zítra počasí, ale pokud z toho vytěžíme maximum, jsem si jistý, že můžeme získat několik bodů,“ řekl německý závodník.

To na druhé straně garáže už však tak veselo nebylo. „Je velmi znepokojující vypadnout v Q1, zejména když jsme měli potenciál získat velmi dobrý výsledek,“ posteskl si Sergio Pérez, šestnáctý muž sobotní kvalifikace. „Dneska to na usychající trati byla celkem výzva, nebylo jednoduché najít dobrou pozici a vybudovat si správný rytmus. Ocitl jsem se za Fernandem a strávil jsem za ním celé kolo. Nemohl jsem se mu víc přiblížit, protože bych ztratil všechen přítlak, a za mnou byl Kimi, takže jsem se nemohl ani vzdálit. Kvůli tomu jsem to měl těžké, a nakonec mi chyběla desetina, kterou jsem potřeboval, abych postoupil do Q2.“ Vzhledem k penalizacím jezdců Red Bullu a Fernanda Alonsa vyjede Mexičan do zítřejšího závodu jako třináctý.

Toro Rosso

Dalším jezdcem, který se v rámci kvalifikace podíval do nejlepší desítky, byl Max Verstappen z týmu Toro Rosso. Mladý Nizozemec odstartuje do zítřejšího závodu ze čtvrté řady.

„Za sedmou pozici jsem rád. Myslím si, že je to dobrý výsledek. Q1 byla obtížná. Začali jsme na přechodných pneumatikách a pak jsme přezuli na super měkké, ačkoliv trať nebyla zcela suchá a v některých brzdných bodech byla pořád mokrá místa. Bylo jednoduché zablokovat kola, ale já jsem zachoval chladnou hlavu, vyhnul jsem se jakýmkoliv chybám a dostal se do Q2. Pak trať uschla a vy jste si mohli jet ve své stopě. Vůz fungoval skvěle. Myslím si, že po celý víkend tu ukazujeme dobrou rychlost, a ačkoliv to pro nás bude na rovinkách obtížný závod, můžeme trochu využít sektorů dva a tři a znovu zabojovat o body.“

Druhý pilot týmu z Faenzy Carlos Sainz doplatil na špatné strategické rozhodnutí, jehož výsledkem byla až třináctá pozice. Penalizace Daniila Kvjata ze sesterského Red Bullu nicméně znamená, že si o jednu příčku na startu VC Rakouska polepší.

„Kvalifikace pro mě dnes dopadla trochu zklamáním, zejména poté, co jsme pro dnešek zvolili mokré nastavení, se kterým to bude zítra v závodě těžké, pokud nezaprší. Je to škoda, protože po celý víkend tu jsem rychlý, a stejně tak tomu bylo i v první kvalifikaci, ale jakmile došlo na lámání chleba, zaseknul jsem v prvním a druhém sektoru v provozu, což zničilo moje kolo. Doufám, že zítra zaprší, protože pokud ne, tak to vzhledem k úrovni přítlaku, kterou jsme si zvolili, bude velmi komplikovaný závod. Předjíždění bude také obtížné, ale samozřejmě udělám maximum.“

Sauber

V případě týmu z Hinwilu se jednalo o poměrně rozporuplnou kvalifikaci. Zatímco Felipe Nasr se probojoval až do první desítky a do závodu odstartuje jako osmý, Marcus Ericsson dnes na lepší než dvanácté místo neměl.

„Pro nás to byla skvělá kvalifikace. Už v prvním tréninku jsme se vydali správným směrem a viděli jsme, že náš vůz je konkurenceschopný. Podmínky dnes nebyly jednoduché, ale všichni v týmu odvedli dobrou práci a dali vše dohromady. Je to uspokojivá startovní pozice, a já jsem přesvědčený, že budeme bojovat o body,“ podotkl optimisticky naladěný Brazilec.

Švédskému pilotovi zkrátka chyběla rychlost: „Je znepokojivé, že můj čas nebyl na konci Q2 dostatečně dobrý, ačkoliv jsem se ve voze cítil pohodlně a tým učinil správná rozhodnutí. Podmínky dnes byly obtížné, ale bylo to stejné pro všechny. Nicméně, pořád je to pro závod dobrá výchozí pozice.“

 

Lotus

Enstonskému týmu nevyšla kvalifikace tak úplně podle představ. Vedení stáje společně s jezdci doufalo v lepší výchozí pozice, nakonec se však všichni museli spokojit s desátým a jedenáctým místem. Lepší z dua Romain Grosjean – Pastor Maldonado byl v sobotu odpoledne úspěšnější Francouz.

Bylo to frustrující, jelikož jsme se měli kvalifikovat výš než na deváté pozici (díky Kvjatově penalizaci),“ uznal Romain Grosjean. “V Q3 jsem vyjel na trať, ale hned vzápětí bylo zřejmé, že máme problém, a tým mě zavolal zpět do boxů. Jednalo se o únik hydrauliky, o kterém jsme si mysleli, že ho dokážeme zastavit, ale bohužel nám už nezbyl čas vyjet na trať znovu. Startovat devátý není konec světa, a zítra by to mohl být zajímavý závod; budu na to po celou dobu tvrdě tlačit, abych získal zpět tolik pozic, kolik jen bude možné.“

Maldonada podle jeho slov zbrzdil hustý provoz na dráze. Nakonec skončil jedenáctý, také on si však zásluhou penalizace jezdce Red Bullu o jednu příčku polepší. „Byla to celkem rušná kvalifikace, jelikož trať usychala a každý se snažil zajet nejrychlejší kolo, když byl povrch v nejlepším stavu. V ten moment jsme ale bohužel nedostali možnost zajet čisté, rychlé kolo, abychom se dostali do nejlepší desítky, ale alespoň jsme první, kteří mají možnost vybrat si, na které sadě budeme zítra startovat. Trať je tu skvělá, takže bychom stále mohli zaznamenat skvělý výsledek,“ pronesl Venezuelan.

Diskuse k článku

Napsat komentář