Na Brazílii jdou chmury. Země Senny a Piqueta nemá po odchodu Massy nástupce
Brazílie, země, která formuli 1 dala světové šampiony Ayrtona Sennu, Nelsona Piqueta a Emersona Fittipaldiho, nemusí nadcházející sezonu mít svého pilota na startovním roštu. Felipa Massa odchází, Felipe Nasr nemá jistotu sedačky a výhledově není nikdo, kdo by mohl prorazit. Felipe Massa se s královnou motorsportu loučí, dnes na domácí půdě, za čtrnáct dní úplně. Závodní…
Brazílie, země, která formuli 1 dala světové šampiony Ayrtona Sennu, Nelsona Piqueta a Emersona Fittipaldiho, nemusí nadcházející sezonu mít svého pilota na startovním roštu. Felipa Massa odchází, Felipe Nasr nemá jistotu sedačky a výhledově není nikdo, kdo by mohl prorazit.
Felipe Massa se s královnou motorsportu loučí, dnes na domácí půdě, za čtrnáct dní úplně. Závodní rukavice spolu s botami věší na hřebík po dlouhých patnácti sezonách. Nejblíže mezi ikony brazilského motorsportu měl v roce 2008, sezoně, která byla zhacena v poslední zatáčce posledního závodu. Navíc před domácím publikem.
Šance na to, že Brazílie bude mít svého závodníka na startovním roštu i pro příští sezonu, tak hájí alespoň Felipe Nasr. Ten je však stále v ohrožení, ačkoliv už vyšly informace o tom, že Sauber své jezdecké složení měnit nebude. Ohledně toho bude záležet také na jeho hlavním sponzorovi Banco do Brasil.
Otázkou však zůstává, co potom. Ať už Nasr ve formuli 1 zůstane či nikoliv, nic se nezmění na tom, že Brazílie nemá další nástupce, kteří by mohli kráčet ve šlépějích předchozích mistrů světa. „Vaše země si zaslouží mít dobrého jezdce v konkurenceschopném voze,“ myslí si hlavní aspirant na letošní titul Nico Rosberg. A určitě nebude sám.
Od roku 1972, Fittipaldi, Piquet a Senna svá jména spojili s mistrovskými oslavami celkem osmkrát. Poslední dekádu ale Brazílie čeká na pouhé vítězství v závodě. Poslední domácí triumf přišel v již zmiňovaném roce 2008. Následně však pořádně zhořknul. „Bude to velmi znepokojující obrázek, pokud ve formuli 1 nebude žádný brazilský pilot. Náš národ má v tomto sportu tradici. Je to těžký moment. Nemáme žádného závodníka, který by mohl prorazit,“ prozrazuje Massa, jehož letošním maximem jsou dvě pátá místa.
Avšak posledním, kdo dovedl zvítězit v některé z velkých cen, byl Rubens Barrichello v GP Itálie 2009. Od té doby není mnoho co slavit. S podivem je, že ani výkonní zástupci tohoto sportu své země nevěří v rychlou změnu současného trendu. Na Brazílii zkrátka padla deka. „Máme talenty, kteří by se mohli prosadit ve formuli 1, ale v současnosti potřebujete balík peněz, který nemají. Mluvíme minimálně o šesti závodnících působících v evropských soutěžích, kteří by se v současnosti mohli postavit na startovní rošt F1, ale nemají na to finančně,“ uvedl Waldner Bernardo působící u brazilského svazu motorsportu.
Jednou z největších nadějí z uvedené šestice je podle Bernarda i osmnáctiletý syn trojnásobného šampiona Nelsona Piqueta, Pedro Piquet, závodící za tým Van Amersfoort Racing v F3. Jeho talent a mládí by prý mohlo být předzvěstí toho, že ve formuli 1 nebude brazilské pusto příliš dlouho.
Gerson Campos, který je představitelem tamního populárního motoristického TV pořadu, však nesouhlasí. „Žádný z těchto kluků v zahraničí dostatečně neprokázal svůj talent. Kdyby byli fotbaloví útočníci, byli by dobří na této úrovni. Level Barcelony je však daleko. Pokud by došli do formule 1, vydrželi by tam rok, nanejvýš dva. Máme vážný problém s podporou talentů, kteří by na sebe navázali velký finanční obnos. A tato kombinace dnes má zásadní význam,“ tvrdí Campos.
Absence konkurenceschopných brazilských pilotů je úskalím i pro další zúčastněné strany. Velkou ztrátou, se předpokládá, bude i pro hlavní televizní kanál TV Globo a jeho sledovanost. Globo se už minulý rok rozhodlo závody z USA a Mexika přesunout na kabelový kanál, to samé udělala stanice i letos a jen to odráží úpadek popularity F1 v zemi. A to ani nezmiňujeme prohlášení Bernieho Ecclestona, podle něhož je budoucnost závodu F1 na Interlagosu nejistá…
Čtěte dále: Oficiálně: Williams oznámil svoji novou jezdeckou sestavu
Diskuse k článku