Massa byl rychlostí Williamsu příjemně překvapen

Oba piloti týmu z Grove zakončili ročník 2014 stylově. Druhým a třetím místem v cíli zajistili jejich zaměstnavateli bronzovou příčku v Poháru konstruktérů.

Štítky: Felipe Massa Valtteri Bottas Williams Zveřejněno 23. 11 2014 — Tomáš Bohuslav

Oba piloti týmu z Grove zakončili ročník 2014 ve velkém stylu. Druhým a třetím místem v cíli zajistili jejich zaměstnavateli bronzovou příčku v Poháru konstruktérů.

Ačkoliv úvodní fáze posledního závodu letošní sezony naznačovaly něco jiného, Williams nakonec představoval pro Mercedes v Abú Dhabí o poznání větší hrozbu, než si asi všichni členové německé stáje přáli. Felipemu Massovi se mimo jiné i díky dobře zvolené strategii podařilo dostat Lewise Hamiltona v závěrečných kolech dnešního klání pod tlak a přiblížit se mu na rozdíl tří vteřin.

Nakonec to Brazilcovi na vítězství nestačilo, výkonnost jeho FW36 jej nicméně velice zaskočila, v pozitivním smyslu slova pochopitelně.

„Neočekával jsem to, nečekal jsem, že budu mít takovou rychlost,“ přiznal Massa. „Zkusili jsme to, ale Lewis byl prostě o trochu dál. Když bylo deset kol do konce, řekl jsem si: ‚Když pneumatiky takhle vydrží, můžu závod vyhrát‘. Ale ony se trochu opotřebovávaly.“

„Ve srovnání s ním mně z nich v posledních čtyřech kolech nezbývalo (dost na to), abych ho mohl stíhat tak, jako předtím. Hrozně moc jsem to vítězství chtěl, ale byli jsme blízko a já jen doufám, že je to začátek do příštího roku.“

Tým z Grove zaznamenal během uplynulých dvanácti měsíců největší výkonnostní obrat napříč startovním polem. Z loňských pěti bodů, které stačily na pouhé deváté místo mezi konstruktéry, dokázal v letošním ročníku udělat hned 320, díky čemuž se v pořadí týmů vyhoupl na konečnou bronzovou příčku.

„Je skvělé být toho součástí. Bylo dnes hezké vidět, kde jsme, že můžeme vyhrát závod, že můžeme bojovat o vítězství,“ liboval si Brazilec a zároveň dodal: „Po dlouhou dobu to bylo velmi obtížné a pořád jsme tam, měli jsme příležitost bojovat o vítězství, a to je to, co mě činí pyšným, šťastným a ještě více motivovaným na to, abych pokračoval dál a každý den na to tvrdě tlačil.“

Také Valtteri Bottas dnes převedl velmi povedený výkon. Na startu sice zaváhal, ale pod šachovnicovým praporkem projel finský blesk jako třetí v pořadí, čímž podtrhl vynikající formu Williamsu v ročníku 2014.

„Jak řekl Felipe, úžasný konec sezony, a ve srovnání s tou minulou bylo neuvěřitelné, jak moc jsme se zlepšili, jako tým,“ konstatoval Bottas.

Navíc podle Fina jeho tým ještě rozhodně neřekl poslední slovo: „Dvě auta na pódiu, to doopravdy ukazuje, jak moc jsme se během sezony zlepšovali, což je to hlavní, jelikož příští rok to bude velmi záludné. Vše, co teď můžu říct, je, že jsem šťastný, že můžu být součástí tohoto týmu, jelikož jsme vážně na vzestupu – rozhodně to od nás a z mé strany bude ještě lepší.“

Diskuse k článku

Napsat komentář