Marko: Renault měl použít rozum a vsadit vše na Red Bull

Koupě vlastního týmu namísto podpory Red Bullu byla ze strany Renaultu velká chyba. Myslí si to poradce rakouské stáje Helmut Marko. Ten taktéž očekává, že alespoň v počátku roku bude Toro Rosso prokazovat s motory Ferrari lepší výkonnost jak ,A-tým‘. Ten byl v posledních letech považován za de facto tovární tým Renaultu. V roce 2016 se situace změní. Francouzská…

7 Štítky: Helmut Marko Red Bull Renault Zveřejněno 15. 01 2016 — Lukáš Štěrovský

Koupě vlastního týmu namísto podpory Red Bullu byla ze strany Renaultu velká chyba. Myslí si to poradce rakouské stáje Helmut Marko. Ten taktéž očekává, že alespoň v počátku roku bude Toro Rosso prokazovat s motory Ferrari lepší výkonnost jak ,A-tým‘.

Ten byl v posledních letech považován za de facto tovární tým Renaultu. V roce 2016 se situace změní. Francouzská automobilka bude ve formuli jedna figurovat s vlastním týmem, když koupila stáj Lotus. Red Bull bude mít motor od Renaultu pojmenovaný jako Tag-Heuer, se kterým mu Francouzi budou jen vypomáhat.

Krok Renaultu se ale nelíbí poradci Red Bullu. „Když vezmu v potaz současný tým Lotusu, který už je Renaultem, tak pokud by bývali použili zdravý rozum (Renault), vsadili by všechno na nás,“ říká Helmut Marko, který od Renaultu s „takovým týmem a jezdci“ v roce 2016 nečeká zázraky.

Marko také bagatelizuje tvrzení, podle kterého byl Red Bull v předchozích sezonách továrním týmem. „Renault má svůj vlastní tým, ale my vždy byli jen platící zákazník. Do dalšího ročníku máme smluvně ošetřeno, že budeme dostávat nejnovější aktualizace pohonné jednotky.“

Zajímavé bude určitě srovnání Red Bullu a jeho sesterské stáje Toro Rosso, která získala pohonnou jednotku Ferrari, byť v konfiguraci pro rok 2015. „Pokud začneme se stávající konfigurací, pak má Toro Rosso náskok asi pěti až šesti desetin na kolo. Ale jeho nevýhoda je, že nemůže motor nikterak vyvíjet.

Pokud zůstane status quo z minulého roku, pak v prvním závodě bude Toro Rosso jistě před námi. Není to příjemné, ale není to skutečný problém, jsme rodina. Hlavní tým, tedy Red Bull, se prostě musí víc snažit. Jsem si jistý, že správným vývojem motoru se dostane ještě během sezony před verzi Ferrari z roku 2015,“ uzavírá Helmut Marko.

Helmut Marko si o rozhodnutí Renaultu myslí své

Helmut Marko si o rozhodnutí Renaultu myslí své

Diskuse k článku

7 komentářů: “Marko: Renault měl použít rozum a vsadit vše na Red Bull”

 1. INF_11 napsal:

  Variotek: Co by mohli asi tak obšlehnout? Každé auto je jinačí a a také jinak funguje nehledě na to, že RB má motor Renault, že by na to jako roubovali výfukové svody z Ferrari?

  Třeba by tam mohli namalovat vzpínajícího se koníka na žlutém podkladu, a hned by měli o jednoho více 😀

 2. Variotek Variotek napsal:

  INF_11:
  Divím se Ferrari, že nechtělo dodávat motor přímo RB, ale TR to nevadí, přitom takhle má RB k tomu motoru de facto nepřímo přístup, a může něco obšhlehnout.

  Co by mohli asi tak obšlehnout? Každé auto je jinačí a a také jinak funguje nehledě na to, že RB má motor Renault, že by na to jako roubovali výfukové svody z Ferrari?

 3. INF_11 napsal:

  Ferda: Asi tak jako Honda od Merglu?

  líp 🙂

 4. Ferda napsal:

  INF_11:
  Divím se Ferrari, že nechtělo dodávat motor přímo RB, ale TR to nevadí, přitom takhle má RB k tomu motoru de facto nepřímo přístup, a může něco obšhlehnout.

  Asi tak jako Honda od Merglu?

 5. INF_11 napsal:

  Divím se Ferrari, že nechtělo dodávat motor přímo RB, ale TR to nevadí, přitom takhle má RB k tomu motoru de facto nepřímo přístup, a může něco obšhlehnout.

 6. Ferda napsal:

  Taková naivita. Helmut nám hezky dětinští. 😀

 7. Variotek Variotek napsal:

  Právěže rozum použil a vykašlal se na Red Bull. A můžete být rádi že se na vás nevysrali s dodávkou motorů pro tuto sezonu jantarové.

Napsat komentář