John Surtees: 11. 2. 1934 – 10. 3. 2017

Nevím, co může být ještě horšího, než když rodiče přežijí své děti. Henry Surtees zahynul na okruhu  v britském Brands Hatch během závodu F2 po zásahu do hlavy kolem jiného soupeře, který havaroval. Bylo mu osmnáct let. Jeho táta, John Surtees, u toho byl. Přesto se i poté v padoku velkých cen F1 objevoval nadále s…

1 Štítky: John Surtees Zveřejněno 10. 03 2017 — Tomáš Richtr

Nevím, co může být ještě horšího, než když rodiče přežijí své děti. Henry Surtees zahynul na okruhu  v britském Brands Hatch během závodu F2 po zásahu do hlavy kolem jiného soupeře, který havaroval. Bylo mu osmnáct let. Jeho táta, John Surtees, u toho byl. Přesto se i poté v padoku velkých cen F1 objevoval nadále s hlavou vztyčenou a vůlí neoblomnou.

John Surtees zemřel po několikatýdenním pobytu v nemocnici, kde byl hospitalizován kvůli respiračním komplikacím. Na onen svět, za svým synem, zamířil po rozloučení se se svou ženou Jane a dcerami Leonorou a Edwinou.

Narodil se před druhou světovou válkou v rodině prodejce motocyklů. Motorky tak byly součástí jeho života odmalička. Ve čtrnácti letech dělal pasažéra svému otci v sajdkáře ve svém prvním závodě v roce 1948. Na vlastní motorce seděl o necelý rok později, samozřejmě v závodech. Velice brzy si jej všimly zavedené týmy a v roce 1960 už byl držitelem sedmi titulů mistra světa. Na to se vydal do světa čtyř kol.

V roce 1961 závodil pro tým Yeoman Credit Racing a o rok později se dostal na stupně vítězů s týmem Bowmaker Racing. Ve formuli 1 pokračoval, ale přidal k tomu účast v závodě 24 hodin Le Mans. Ve formuli 1 přestoupil k Ferrari a vyhrál Velkou cenu Německa 1963, aby se o rok později stal mistrem světa, přičemž o titulu mezi ním, Jimem Clarkem a Grahamem Hillem rozhodoval závěrečný desátý závod v Mexiku. Surtees vyhrál o pouhý bod.

John Surtees2

Vážně se zranil při nehodě s vozem CanAm Lola T70 v Mosport Parku, následně se nepohodl s vedením Ferrari a přešel k týmu Cooper. Ve formuli 1 závodil pro Hondu a BRM, aby založil vlastní Team Surtees F1. Když ve formuli 1 v roce 1972 skončil on a o šest let později i jeho tým, otevřel si obchod s motocykly. Šéfoval také národnímu týmu Velké Británie v seriálu A1 Grand Prix.

John Surtees se pravidelně objevoval v padoku velkých cen formule 1. V roce 2009 se zúčastnil oslav 60. výročí formule 1 na okruhu v Bahrajnu v rámci velké ceny.

John Surtees odešel v úctyhodném věku 83 let. Na odchod z tohoto světa není nikdy dostatečně vhodný čas, ale můžeme se shodnout, že John Surtees má za sebou krásný a bohatý život, a ten lze jenom oslavovat. Čest jeho památce.