Charouz o kamarádovi Bianchim

Rozhovor se zkušeným závodníkem, pro kterého byl Jules Bianchi kolegou i kamarádem.

Štítky: Jules Bianchi Zveřejněno 19. 07 2015 — Tomáš Richtr

Ve spolupráci s deníkem Sport vám přinášíme následující rozhovor s analytikem přenosů F1 na televizi Sport 1 Janem Charouzem:

Znal ho velmi dobře. Když on působil před čtyřmi lety v týmu Lotus Renault jako třetí jezdec, Jules Bianchi byl ve stejné chvíli v téže roli u Ferrari. „Objížděli jsme spolu závody a měli možnost se víc poznat. Zažili jsme spolu spoustu zajímavých chvílí. Jules byl super kluk, nejen jako závodník, ale i jako férový společník,“ vzpomínal na francouzského pilota Čech Jan Charouz.

Co vám tedy blesklo hlavou, když jste se dozvěděl o jeho smrti?

„Že je ho hrozná škoda. Když se mu stala ta nehoda, tak kóma není nikdy dobré, pokud se z něj nedostanete během pár týdnů a člověk tam naopak zůstává… v angličtině je pro to výraz, „vegetable“ (zelenina) – vegetativní stav. Nakonec je to blbé říct, ale asi je to úleva pro všechny, než ho držet při životě ještě dvacet let na přístrojích… snad se má teď Jules líp.“

Vnímáte to tedy jako milosrdný konec?

„Já jsem nic takového neprožil, ale v momentě, kdy ten člověk už vypne, tak se s tím třeba může ta rodina smířit a začít žít svůj život. Muselo to být pro ně hrozné, když ho tam měli naživu, nenaživu tři čtvrtě roku. To si vůbec nedokážu si představit, co se jim honilo hlavou.“

Pokud se vás tedy teď zeptám na nějakou vtipnou vzpomínku s Julesem, na co si vzpomenete?

„Třeba na to, že když jsme spolu šli v Singapuru jako třetí jezdci přehlídku pro Dolce Gabbanu, tak jsme byli oba více nervózní, než když jsme stáli na startu formule. To bylo docela vtipný.“

Byli jste pak spolu od chvíle, kdy Bianchi zamířil do Marussie ještě v kontaktu?

„Jasně. Každý jsme sice měli nabitý program a žili jinde, tak to sice nebylo tak, že bychom chodili na kafíčko, ale v kontaktu jsme byli a pokud jsme se potkali, tak jsme si vždy rádi popovídali.“

V čem tedy byly Bianchiho silné stránky? Měl totiž našlápnuto i do samotného Ferrari.

„Měl vše, co moderní závodník potřebuje. Byl rychlý, inteligentní a sympatický. Moderní jezdec je nejen závodník, ale i produkt, který se musí nějak prodat sponzorům a televizím. A Jules tohle vše měl. Navíc měl dobré kontakty a zázemí, které ho hnalo dopředu. Myslím, že kdyby vydržel ještě pár let, tak by teď ve Ferrari třeba nahradil Kimiho Räikkönena.“

Měl tedy podle vás na to, aby se stal i budoucím mistrem světa?

„To zase nevím. To je těžké říct, neboť těch kluků, co na to mají, je v F1 spousta. Tam musíte být v dobrou chvíli na dobrém místě a v dobrém týmu, přičemž se musí ještě vše povést. Někdy občas může vyhrát i ten, kdo třeba ty předpoklady nemá a naopak zase ten, kdo má jasné šance na titul, ho zase urvat nemusí. Vezměte si třeba Fernanda Alonsa v posledních letech. Ten už byl tolikrát na hraně, ale také to nedal.“

 

Diskuse k článku

Napsat komentář