Jakýkoli bojkot během GP USA je velmi nepravděpodobný

I když se zástupci týmu Force India liší ve svých prohlášeních, na jakoukoli formu bojkotu GP USA to nevypadá ze strany ani jednoho týmu.

Štítky: FIA Zveřejněno 2. 11 2014 — Tomáš Richtr

Navzdory některým prohlášením je bojkot GP USA ze strany určitých týmů vyloučen. 

V atmosféře plné frustrace probíhají napjaté diskuze mezi zástupci týmů a samotné F1 o finanční udržitelnosti sportu. Za této situace se objevily zprávy o možnosti bojkotu GP USA ze strany některého z týmů Force Indie, Sauberu či Lotusu.

Ale navzdory tomu, že zástupce šéfa Force Indie Bob Fernley takovou možnost připustil jako reálnou, jeho šéf Vidžaj Mallya to odmítl. Komentátor britského rádia BBC Radio 5 Live James Allen konfrontoval Mallyu po sobotní kvalifikaci na GP USA. Mallya podle něj řekl, že se jeho stanovisko nezměnilo od pátku. A to stanovisko je, že Force India bude závodit.

“O bojkotu jsem s žádným týmem nevedl žádnou debatu,” řekl Mallya v pátek.

Šéf Lotusu Gérard Lopez potvrdil start svého týmu: “Leda by se někomu rozbila převodovka nebo motor, na startu bude 18 vozů.” Provozní šéf Lotusu Alan Permane dodal: “Z naší strany to určitě není. Ani jsme o tom [bojkotu] nepřemýšleli a nedebatovali.” Lotus svou závodní účast dokonce dvakrát potvrdil přes svůj oficiální Twitter účet.

U Sauberu a Force Indie ale přeci jen pochybnosti existovaly. Podle zpráv přímo z padoku GP USA byla diskutována myšlenka, že by formule obou týmů na konci prvního kola ze závodu odstoupily. Tento nápad byl ale po setkání s Berniem Ecclestonem zavrhnut:

“Mohu slíbit, že budou všichni závodit. To vám mohu garantovat. O příštím roku už si ale nejsem tak jist,” řekl Ecclestone.

Pilot týmu Sauber Adrian Sutil se navíc letos poprvé kvalifikoval do nejlepší desítky a odstartuje devátý. Pastor Maldonado z Lotusu je na startu desátý. Obojí velmi slibné výchozí pozice pro samotnou velkou cenu. Sauber jako jediný ze dvou týmů nemá ještě ani jeden mistrovský bod a má šanci překonat absentující Marussii na průběžném devátém místě se dvěma body. Force India ztrácí 20 bodů na pátý McLaren.

V sobotu večer se v Austinu nad současnou krizovou situací kolem ekonomiky F1 ještě debatovalo. Gérard Lopez z Lotusu nevyloučil, že některé týmy se mohou ještě nechat zatáhnout do nějaké aktivity.

Rozdílná prohlášení zástupců Force Indie (Boba Fernleyho a Vidžaje Mallyi) jsou matoucí. Šéf Red Bullu Christian Horner na Fernleyho adresu prohlásil, že začne-li někdo vyhrožovat, musí být připraven svou hrozbu splnit.

Kvůli zcela odlišným důvodům na konci zahřívacího kola odstoupilo 14 formulí z GP USA 2005. Do závodu jich nakonec vyrazilo jen šest.

Diskuse k článku

Napsat komentář