Grosjean ztratí dvacet míst na startovním roštu, ale to není vše

Lotus vyměnil Grosjeanovi hned tři komponenty pohonné jednotky nad dovolený limit, za což mu FIA udělila velký trest.

Štítky: Lotus Romain Grosjean Zveřejněno 21. 11 2014 — Jan Pastorek

Lotus vyměnil Grosjeanovi hned tři komponenty pohonné jednotky nad dovolený limit, za což mu FIA udělila velký trest.

Lotus nasadil do Grosjeanova vozu šestý spalovací motor, šesté turbo a šestý motorgenerátor (MGU-H). To v součtu znamená ztrátu 20 míst na startovním roštu (10+5+5).

Jenomže protože se Grosjean vzhledem k formě Lotusu těžko kvalifikuje na pole position, aby mohl opravdu ztratit všech 20 míst, FIA rozhodla, že mu ještě udělí časovou penalizaci do závodu.

Normálně totiž platí, že pokud si potrestaný jezdec vzhledem ke své kvalifikační pozici nemůže odsloužit celý trest, ztratí zbývající pozice na startu následujícího závodu. Ale Abú Dhabí je poslední Grand Prix sezóny.

Proto pokud mu do zbytku trestu bude scházet pět a méně míst, dostane pětisekundovou penalizaci, pokud mu bude scházet šest až 10 míst, dostane 10sekundovou penalizaci, pokud více než 10 míst, bude to trest průjezdu boxy.

Federace také myslela na případ, kdy by Grosjean dostal další trest ztráty pozic na roštu kvůli jinému prohřešku, takže pokud by mu k naplnění trestu scházelo více než 20 míst, dostal by v závodě trest 10 sekund stop and go.

Přesto to Grosjean a Lotus považují za lepší řešení než výměnu celé pohonné jednotky a trest startu z boxové uličky.

Diskuse k článku

Napsat komentář