Velkou cenu Kanady vyhrál Hamilton před Rosbergem a Bottasem

Hamilton si v Kanadě poradil s Rosbergem, který se většinu závodu blížil DRS zóně. Bottas získal první letošní pódium pro Williams.

4 Zveřejněno 7. 06 2015 — Filip Fikejz

Start Velké ceny Kanady na okruhu Gillese Villeneuva se obešel bez kolizí. Nejlépe odstartoval Hamilton, Rosberg uhájil druhé místo před dotírajícím Räikkönenem, následovali Bottas, Grosjean, Hülkenberg, Maldonado, Kvjat, Ricciardo a Pérez. Těsně za první desítkou se držel Alonso, Massa se prosadil na třinácté místo. Hned po prvním kole zamířil do boxů Button, aby si odpykal svůj trest průjezd boxovou uličkou, který dostal za výměnu komponent na svém voze v průběhu závodního víkendu. Zezadu dotíral i Vettel, který se už prosadil na čtrnáctou příčku.

Massa ve čtvrtém kole krásně předjel Alonsa, na kterého brzy začal útočit i Vettel, ale napoprvé probrzdil. Nakonec se před Španěla dostal také on. Pak ale uvázl za pomalejšími vozy a v osmém kole zajel do boxů, aby neztrácel čas. Po návratu na trať zajížděl nejrychlejší kola.

Při chuti byl i Massa, který v devátém kole po pěkném souboji předjel Nasra, byť mezi nimi došlo k drobnému kontaktu. Mezitím se Pérez dostal před Ricciarda, brzy ho napodobil i Massa.

Brazilec pokračoval ve své rychlé jízdě a v šestnáctém kole předjel Péreze. Naopak Alonso, který musel ke své nelibosti začít šetřit palivo, se propadl za Verstappena. V 21. kole na něj zaútočil i Vettel, ale napoprvé to nevyšlo, krátce vyjel i mimo trať. Záhy se ale před Španěla dostal a brzy zdolal i Verstappena.

V té době už měl Maldonado za sebou první zastávku v boxech. Brzy se k němu přidal i Ricciardo, o kolo později navštívil své mechaniky také Pérez. Z elitní trojky byl v boxech jako první Räikkönen ve 27. kole. Zastávku sice absolvoval bez problému, ale brzy po výjezdu z boxů se dostal do hodin.

Mezitím byli v boxech i Grosjean, Kvjat a Bottas. Hamilton zajel do boxů na konci 29. okruhu. Rosberg těsně před svou zastávkou stihl nakrátko opustit trať, přesto po pitstopu ztrácel na svého týmového kolegu jen lehce přes dvě sekundy, zatímco před zastávkami činil rozestup jezdců Mercedesu okolo čtyř sekund. Hamilton navíc na čerstvých pneumatikách probrzdil a Rosberg se mu začal přibližovat na rozdíl blízký jedné sekundě.

Za Hamiltonem a Rosbergem následovali Bottas, Räikkönen, kterého tak hodiny po výjezdu z boxů stály jedno místo, Grosjean, Maldonado, Hülkenberg, Vettel, který už měl na svém kontě dokonce zastávky dvě, Massa, který ze špičky po trati před první zastávkou kroužil nejdéle, a Kvjat.

V 41. kole zajel podruhé do boxů i Räikkönen a nasadil super měkkou směs, aby se pokusil znovu vybojovat pódium. Ve 44. kole došlo k těsnému souboji mezi Vettelem a Hülkenbergem. Čtyřnásobný mistr světa se snažil svého krajana předjet, oba se ale do zatáčky nevešli, Vettel si zkrátil trať a Hülkenberg se roztočil o obrubník na druhé straně, díky těmto úhybným manévrům mezi nimi ke kontaktu nedošlo. Souboj se obešel bez penalizace.

V 50. kole byl Rosberg ve snaze dohnat Hamiltona do DRS zóny široký v jedné ze zatáček a na Angličana znovu ztratil. Ve stejné době si Grosjean prořízl levou zadní pneumatiku o Stevensovo přední křídlo. Oba narychlo zajeli do boxů, ke kterým to měli blízko, ale zejména Francouze mechanici v boxech vůbec nečekali. Grosjean si navíc za zavinění zbytečné kolize vysloužil penalizaci pěti sekund.

V 57. kole se Vettel posunul před Maldonada na pátou příčku. O sedm kol později ho napodobil i Massa. Mezitím pokračovala mizérie McLarenu. Button odstoupil a napodobil tak svého týmového kolegu Alonsa, který byl už v té době dávno ze hry.

V závěru Hamilton nepřipustil drama a zvýšil náskok na Rosberga na tři sekundy. Ani Räikkönen se oproti původním plánům nepřiblížil na dostřel třetího Bottase, jeho ztráta na krajana stále přesahovala šest sekund.

Hamilton zvítězil o 2,2 sekundy před Rosbergem a Bottasem, který získal pro Williams první letošní pódium. Na stupně vítězů nedosáhl Räikkönen, následovali po startu ze zadních pozic Vettel, který si v 59. okruhu připsal nejrychlejší kolo závodu, a Massa, první letošní body získal Maldonado, body si připsali také Hülkenberg, Kvjat a navzdory penalizaci také Grosjean.

Hamilton v Montrealu navázal na své výhry z let 2007, 2010 a 2012, po dvou závodech bez výhry se dočkal čtvrtého letošního prvenství, celkově 38. a upevnil si vedení v šampionátu. Na svém kontě má 151 bodů, druhý Rosberg 134, následují Vettel (108), Räikkönen (72), Bottas (57) a Massa (47). V Poháru konstruktérů jasně vede Mercedes s 285 body před Ferrari (180) a Williamsem (104).

Přístí závod se jede 21. 6. na Red Bull Ringu jako Velká cena Rakouska.