Finanční trable Sauberu

Více jak tři sta zaměstnanců Sauberu nemá únorovou výplatu. Přestože nová sezóna již klepe na dveře a přípravy na úvodní závod v Melbourne vrcholí, v Hinwilu řeší diametrálně odlišné problémy. Zastavil se totiž tok sponzorských peněz. Tým Sauber vstupuje do nového ročníku formule 1 zahalen finančními problémy. Před rokem švýcarskou stáj málem zničila sága kolem…

3 Štítky: Alain Prost Monisha Kaltenbornová Sauber Zveřejněno 7. 03 2016 — Josef Nekvinda

Více jak tři sta zaměstnanců Sauberu nemá únorovou výplatu. Přestože nová sezóna již klepe na dveře a přípravy na úvodní závod v Melbourne vrcholí, v Hinwilu řeší diametrálně odlišné problémy. Zastavil se totiž tok sponzorských peněz.

Tým Sauber vstupuje do nového ročníku formule 1 zahalen finančními problémy. Před rokem švýcarskou stáj málem zničila sága kolem Gieda van der Gardeho, který tým zažaloval kvůli nedodržení smluvních podmínek. Nakonec byl Holanďan ze své sedačky vyplacen sumou 15 miliónů eur. Nyní švýcarský deník Blick přichází s informací, že Sauber se nachází v situaci, kdy není schopen uhradit mzdy svým zaměstnancům, kterých je v Hinwil více jak tři sta.

„Ano, je to pravda. Část platů je po splatnosti, což mě opravdu mrzí. Právě teď je výdajově nejnáročnější období sezony a vyskytly se navíc technické problémy s přenosem sponzorských peněz ze zahraničí. Jakmile dostaneme tyto problémy pod kontrolu a dostaneme se ven z této nešťastné situace, budeme bojovat dál stejně jako v minulých letech,“ uvedla v rozhovoru pro Blick šéfka týmu Monisha Kaltenbornová.

Současné problémy Sauberu by se ale mohly projevit jako daleko závažnější, než tomu bývalo v minulosti. A to zejména z pohledu spolupráce s Ferrari. Není totiž tajemstvím, že Scuderia přesunula své zájmy do nově vzniklého týmu Haas, namísto užší spolupráce se Sauberem.

„Je důležité mít silného partnera, který za vámi stojí. Potřebujeme pravidla, která by zajistila menším týmům více příležitostí. Vzhledem k současné situaci je to ale nemožné,“ sdělil bývalý mistr světa Alain Prost, který před patnácti lety neuspěl s vlastním týmem, jenž měl k dispozici taktéž podporu Ferrari. Francouz navíc přiznal, že dnes by se do ničeho podobného už znova nepustil.

Z řady podobných příkladů, jakým je i Sauber, ale zcela vyčnívá již zmiňovaný tým Haas. Ze všech stran se na jeho koncept a pospolitou spolupráci s Maranellem snáší jen slova chvály. „Následují zcela jiný koncept, než jaký jsme měli my. Mají obrovskou podporu od Ferrari. Je to prakticky B-tým Scuderie, což je pro ně mnohem pohodlnější situace,“ dodal Prost.

Čtěte dále: Haas krátce po vstupu do F1: Tohle jsem fakt nečekal

Monisha Kaltenbornová musí před startem řešit i problémy zasahující mimo trať

Monisha Kaltenbornová musí před startem nové sezóny řešit problémy zasahující mimo závodní trať

Diskuse k článku

3 komentáře: “Finanční trable Sauberu”

 1. Vlado S napsal:

  INF_11 Vždy schvália len to, čo vyhovuje najväčším. Pritom spravodlivejšie delenie príjmov by prinieslo, podľa mňa, vyrovnanejšie štartovné pole…

 2. INF_11 napsal:

  Hlavně že 20 let ví že malé týmy to mají těžké, ale nic s tím neudělají.
  Ale nová kvalifikace to se schválilo přes noc, to šlo 🙂

  Chybí vůle no, jen kecy a jinak skutek utek.

 3. Vlado S napsal:

  Verím, že tento tím prežije a bude ešte dlhé roky súčasťou F1. Takéto zoskupenia proste potrebujeme. Peter Sauber a jeho tím sú typickým závodným tímom, ktorý už niečo dokázal, vybudoval. Potrebovali by získať významného sponzora…

Napsat komentář