Fernandes: Finanční rozdíly jsou ve formuli 1 moc velké, proto Caterham neuspěl

Bývalý majitel týmu Caterham F1 Tony Fernandes přiznal porážku, vidí za ní finanční nepoměry ve formuli 1.

4 Štítky: Caterham Tony Fernandes Zveřejněno 29. 10 2014 — Jan Pastorek

Bývalý majitel týmu Caterham F1 Tony Fernandes přiznal porážku, vidí za ní finanční nepoměry ve formuli 1.

Když Fernandes vstupoval se svým týmem do formule 1 v roce 2010, věřil, že těžký úkol zvládne, podobně jako uspěl s aerolinkami Air Asia v době krize. Ale nepodařilo se.

„Lidé můžou obviňovat, koho chtějí, ale velké týmy nesou stejný díl viny,“ řekl pro Sky Sports. „Rozdíl se stal moc velký a jde o peníze. Takže jsem si pomyslel, že nedokážu soutěžit. Ale dokážu soutěžit s QPR (Quens Park Rangers), dokážu soutěžit s Air Asia.“

„Než abych pokračoval s něčím, o čem jsem si myslel, že tomu nemůžu dát tolik času, a v čem jsme stejně nikoho neporáželi, bylo lepší být statečný a říct: ‚Podívejte se, nezvládli jsme to. Mysleli jsme si, že to dokážeme, ale je čas odejít.‘“

Formule 1 je finančně velmi náročná, a kdo neutratí dost, neodlepí se z konce startovního pole. „Tento sport by se měl sám nad sebou také zamyslet. Nakonec jsme nemohli pokračovat a nakonec bychom stejně skončili v insolvenci nebo tým uzavřeli,“ řekl. Caterham F1 proto v létě prodal, ale ani to se nepodařilo.

Tým nakonec stejně zkolaboval a insolvenční správce pro něj hledá nového majitele. „Jsou tam lidé, kteří chtějí z různých důvodů závodit a Caterham tam má své místo,“ komentoval Fernandes.

„Možná dokonce můžou být v rámci formule 1 týmy, které chtějí druhý tým, jako má Red Bull Toro Rosso. Takže my to maximálně podpoříme, ale já už se do toho zapojovat nechci. Musíte se do toho zcela ponořit. Závodění pro mě skončilo.“

Diskuse k článku

4 komentáře: “Fernandes: Finanční rozdíly jsou ve formuli 1 moc velké, proto Caterham neuspěl”

 1. Esprit napsal:

  uvadejte zdroj, tohle neni clanek pana Pastorka. Bylo by to korektni

 2. Esprit napsal:

  tak je logicky, ze dobe krize lidi litaji se slepicema v podpalubi, to je spatny prirovnani. Krize je pro tyhle setrivy (i na zamestnancich) spolecnosti darem z nebes, protoze litat se musi krize nekrize

 3. wrt napsal:

  Proste to podcenil. Škoda, že sa tomu nemôže venovať naplno, má na to bunky.

 4. Zix napsal:

  V tom co říká má pravdu. Když už je ale skoro po všem, tak by konečně mohl přiznat, že chtěl jenom využít jméno Lotus, díky kterýmu očekával výrazně víc sponzorů a tedy pro něj levnej provoz týmu.
  Je hrozně nenápadný jak se hrozně snažil když to byl Lotus, poté když na tom jménu nevydělal, tak to zkusil pod dalším jiným jménem Caterham – u kterýho podle očekávání neuspěl a byla snaha vidět jenom 1 rok.

  Jenom slepec nevidí, že mu jde jen o využití slavných jmen – Air Asia, Queens Park Rangers, Lotus, Caterham ,málem Alpine a možná nějaký další jméno chybí.

  Nezbývá než doufat, že podobný lidi do F1 už nepolezou a přijdou jen ti co to myslej vážně + mají samozřejmě dost peněz.

Napsat komentář