Je to Eau Rouge, není to Eau Rouge…

Všichni ten pohled znají. Ikonické stoupání skoro až do nebe na belgickém okruhu Spa-Francorchamps – legendární zatáčka Eau Rouge... chyba! Tento úsek, přivádějící jezdce na rovinku Kemmel, se ve skutečnosti jmenuje úplně jinak. A nebo... ne? V letošní módní internetové vlně "That's Raidillon, actually" (To je ve skutečnosti Raidillon) se někteří snaží tato dvě pojmenování striktně rozlišovat. Avšak není to nutné.

1 Štítky: GP Belgie Zveřejněno 24. 08 2018 — GPF1.cz

Ve třicátých letech se mezi majiteli okruhů soutěžilo v tom, kdo bude mít vůbec nejrychlejší trať. Ani v Belgii nechtěli zůstat pozadu, a tak se v roce 1939 rozhodli v rámci závodního okruhu využít i rychlou pravotočivou zatáčkou se stoupáním 17 % a převýšením takřka 41 metrů – dnes obecně známou jako Eau Rouge.

Ta se stala jednou z nejprestižnějších zatáček vůbec. Zatáčka, kterou vozy formule 1 projíždějí rychlostí kolem 300 kilometrů v hodině s plynem sešlápnutým na podlahu, se jmenuje Raidillon (francouzský výraz pro strmou silnici, takže není pochyb, jaký úsek na belgické trati této zákrutě nejlépe odpovídá). Zatímco Eau Rouge je levá zatáčka úplně dole.

Starý okruh s původní zatáčkou Eau Rouge. Zdroj: silhouet.com

Starý okruh s původní zatáčkou Eau Rouge (šedá barva). Zdroj: silhouet.com

Za obecnou chybu může právě „přestavba“ z roku 1939. Přesně před zatáčkou Raidillon totiž pod tratí protéká říčka Eau Rouge. Tímto místem procházel původní okruh; nacházela se zde levotočivá zatáčka, která jezdce přivedla do sekce l’Ancienne Douane, jak je vidět na mapě výše. Tato zatáčka se jmenovala podle oné říčky Eau Rouge.

Po změně profilu trati a použití rychlé pravotočivé zatáčky namísto pomalejší pasáže l’Ancienne Douane tak došlo k tomu, že ze zatáčky Eau Rouge byla využívána už jen její minimální část. Ke všeobecnému zmatení přispěli i samotní pořadatelé, kteří na tehdejších mapkách použili matoucí označení, na kterém byl Raidillon ihned za Eau Rouge, takže se mohlo zdát, že jde o jedinou zatáčku.

A tím na mnoho let zmátli celý svět a někteří se to snaží uvést na pravou míru oním. “That’s Raidillon, actually”. Realita je ale taková, že celý úsek odspodu nahoru se jmenuje “Raidillon de l’Eau Rouge“, volně přeloženo jako překřížení červené řeky. Jinými slovy si tomu říkejte, jak chcete: Eau Rouge, Raidillon nebo Raidillon Eau Rouge.

Žluté čáry značí zatáčku Eau Rouge, červené Raidillon. Zdroj: spa-francorchamps.be

Žluté čáry značí zatáčku Eau Rouge (všimněte si stejnojmenné říčky pod ní), červené Raidillon.

Diskuse k článku

Napsat komentář