Ecclestone: Třetí auta nemají týmy nasadit, mají je dodat slabším

V případě poklesu počtu startujících není záchranou nasazení třetích vozů silnějšími týmy. Je jím dodávka těm slabším.

9 Štítky: Třetí vozy Zveřejněno 26. 10 2014 — Tomáš Richtr

Šéf formule 1 Bernie Ecclestone, prostřednictvím svého neoficiálního mediálního mluvčího Christiana Sylta upřesnil, že klesne-li počet startujících pod určitou úroveň, musí pomoci slabším týmům. Ale ne tím, že sami nasadí třetí auta. Musí tato třetí auta dodat ohroženým stájím. Takovou smlouvu mají týmy s vedením F1 uzavřenou.

Ecclestone prozradil, že ona ‘určitá úroveň’ je 20 aut na startu. Omylem ale doteď bylo, že při poklesu počtu startujících pod dvacet by silné týmy (Ferrari, Mercedes, McLaren či Red Bull) nasadily třetí auta pro sebe. Ecclestone nyní upřesňuje, že smluvní podmínky naopak určují dodávku třetích vozů slabším týmům.

“Když by například Sauber zkolaboval, Ferrari by mohlo přijít a říct: ‘Dáme vám auto a všechno, co je k němu potřeba,” cituje Ecclestona britský Daily Mail. “A chceme, abyste na to auto dali značky těchto sponzorů. Jasně že máte své sponzory. Ale chceme, abyste na ně nalepili značky i našich sponzorů. A také chceme, abyste angažovali námi určeného závodníka.

Když by se Red Bull rozhodl nabídnout třetí auto Caterhamu, tak by Caterham asi nezmizel, že?” dodává Ecclestone. Současně upřesňuje, že dohoda mezi ním a pořadateli velkých cen slibuje přinejmenším 16 startujících vozů. Rozdíl mezi 16 a zmíněnými 20 je jakási rezerva. Nedodržení dohody by mohlo vedení F1 stát až 300 milionů liber ročně (10,5 miliardy korun).

Bernie Ecclestone se nyní o trochu více snaží vyjasnit náležitosti kolem povinnosti týmů nasadit třetí auta za určitých okolností, ale v rozporu s tím jsou Sportovní pravidla FIA, která naopak nasazení většího počtu aut než dvě zakazují. Ecclestone se sice hájí tím, že nejde o nasazení třetích aut zavedenými týmy, ale vlastně jen o dodávku třetích aut slabším stájím. To je ale zase v rozporu s tím, že každý tým si musí své šasi postavit sám.

Diskuse k článku

Napsat komentář