Dilema

Pondělní tisková zpráva o nejnovějším vývoji Schumacherova stavu nastartovala vlnu mediálních informací, názorů a dalších spekulací. A jedno velké dilema.

Štítky: Michael Schumacher Zveřejněno 17. 06 2014 — Tomáš Richtr

Mediální svět zaplavily zprávy o zázračném zvratu ve stavu Michaela Schumachera. Způsobila jej oficiální tisková zpráva Schumacherovy manažerky o tom, že:

„Michael opustil fakultní nemocnici v Grenoblu, aby pokračoval ve své dlouhé fázi rehabilitace. Už není v bezvědomí.“

Tato akce vyvolala poměrně nepříjemnou reakci: krocení nadšených očekávání ze strany špičkových neurologů, ať už to jsou bývalý šéflékař FIA Gary Hartstein nebo primář Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole Aleš Tomek.

Nikdo z nich oficiální lékařské zprávy o pravém Schumacherově stavu nemá k dispozici. Vycházejí pouze ze svých zkušeností a statistik. A tvrdí, že vlastně nejde o nic nového.

Tahle mediální událost způsobila dva jevy: totální zmatenost Schumiho fanoušků nad tím, zda se tedy jedná o “zázračné zlepšení, návrat, comeback” nebo se “de facto nic nezměnilo”. Tím druhým je pak názorová rozpolcenost v tom, zda fanouškovská obec má právo na informace o Schumiho stavu.

Odpověď na problematiku první je trochu snazší, protože vychází z mnohaletých zkušeností na slovo vzatých odborníků. Samozřejmě spíše formou kvalifikovaného odhadu než definitivního závěru. Použitá slova v pondělní tiskové zprávě navíc neupřesňují nic, s výjimkou nového Schumacherova pobytu, co by se nevědělo už před dvěma měsíci. Vyvstává tak otázka, jaký byl pravý účel sdělení Schumacherovy rodiny? A proč vůbec “rozvířila” mediální vlny a co tím sledovala? Chtěla jen utnout spekulace o tom, že se Schumacher skutečně přemístil jinam? A u toho řekla, že “už není v kómatu” v očekávání, že to fanoušci nebudou brát jako že hopsá vedle nemocniční postele a bude fandit při GP Rakouska?

Veřejné prohlášení přirozeně nastartovalo veřejnou debatu. A v našem redakčním týmu GPF1.cz také. Vyměnili jsme si téměř diametrálně odlišné názory na to, jak moc mají lidé právo požadovat informace o Schumacherově stavu. Nebo jak moc oprávnění jsou lidé typu Gary Hartstein či Aleš Tomek prognostikovat vývoj Schumacherovy kondice, když si Schumacherova rodina přeje klid. Existují názory, že zájem nás, fanoušků, umožnil Schumacherovi být slavným a zbohatnout, tak proč jsme najednou diskvalifikováni od možnosti jakýkoli zájem dále projevovat? No a proti tomu jde elementární právo na lidské soukromí v tak choulostivé a tragické situaci.

Je to dilema, pro které nejspíš existuje jediné řešení: že nemá řešení. A v něm nás všechny spojuje jedno – lítost, soucit, bolest… a čekání. A tak budeme čekat, ať to je jak chce dlouho, až nám nějaké zprávy, ať jsou jakékoli – pozitivní či negativní -, přinese Matka Příroda. Cokoli jiného je asi nejlepší ignorovat.

Diskuse k článku

Napsat komentář