Chcete přenosy F1 pohodlně? ‚Tlačte‘ na svého operátora

O tom, jak pohodlná bude míra dostupnosti budoucích přenosů F1 paradoxně nezáleží na novém majiteli práv. Ale na "distributorovi".

37 Štítky: TV Zveřejněno 17. 10 2014 — Tomáš Richtr

Televizní přenosy F1 se pro léta 2015 až 2017 přesouvají na placené programy Sport 1 a Sport 2. Po éře šestnácti let, kdy byly dostupné na volně dostupné televizi. Pro našince dozajista nezvyk. Vypadá to ale, i když se to samozřejmě nelíbí ani mně, že období „formule 1 zadarmo“ je definitivně u konce.

Ukazují to trendy na pokročilejších trzích (Německo, Anglie, Itálie). Tedy že F1 už není tím druhem obsahu, na který máme ‚jakoby právo‘. Stává se tím druhem obsahu, za který se platí. Jako například za písničková alba, filmy, knihy a další obdobný multimediální obsah.

Majitel televizních programů Sport 1 a Sport 2, společnost AMC Network International, alespoň podle prezentace nabídnuté novinářům na seznamovací akci v Brně, má o tomto záměru dost jasno. Pojďme si ale říci některá zajímavá fakta:

AMC Netwrok International má rozsáhlé zkušenosti zejména na americkém televizním trhu. Tam je známo, že i hollywoodské hvězdy mají zájem angažovat se v pořadech produkovaných ‚televizními‘ společnostmi, protože zájem o tyto pořady je enormní. Je to rozvinutý byznys. AMC vidí potenciál ve střední Evropě, kde tato rozvinutost (penetrace) je daleko za ‚světovými‘ standardy. Jinými slovy: ten potenciál je nemalý.

Manažerská část mé duše by velmi toužila nahlédnout do byznys modelu tohoto podnikatelského záměru, ale tyto informace a související čísla mi zůstanou pochopitelně skryta. Prozrazeny mi ale byly jiné, možná zajímavější souvislosti:

Sport 1 a Sport 2 samozřejmě mají zájem na tom, aby se přenosy F1 dostaly k co nejširšímu publiku. Tedy… ne úplně zadarmo, pochopitelně. Stejně jako ani to kuře zadarmo nehrabe. Co je ale důležité, že Sport 1 & Sport 2 neoslovují diváky napřímo. Ten vztah mezi firmou a konečným zákazníkem není stejný, jako například vztah mezi Vámi a Vaším mobilním operátorem. Mobilní operátor vyrobí produkt (službu), osloví konečného uživatele (Vás), nabídne Vám službu a rovnou Vás za ní zkasíruje. U přenosů F1 to bude od příštího roku jinak: Sport 1 má práva na službu, ale nenabízí ji Vám, konečným zákazníkům, ale distributorům, kteří tu službu dostanou k Vám domů. Takzvaným operátorům.

Sport 1 & Sport 2 nekasíruje od nás, fanoušků a obyčejných lidí. Sport 1 & Sport 2 kasíruje právě od operátorů, kteří mají zájem na tom, abyste si koupili jejich (zprostředkovatelské) služby. Čím atraktivnější obsah, tím větší zájem. A F1 by tenhle záměr měla podpořit. (O tom, jak solidní kvalitu je schopna nabídnout F1 samotná, samozřejmě nerozhoduje AMC, ale Bernie Ecclestone & spol. – ale to je na…HODNĚ JINÉ TÉMA.)

S tím ale souvisí největší úskalí budoucnosti F1 na českých televizích, o kterém již nějaký měsíc píši, aniž bych tušil upřímně, co se kolem mě děje. Není to AMC Network International (Sport 1 & Sport 2), která je v tomto modelu schopna diktovat kvalitu a rozsah přenosů F1 na další období. Je to operátor.

Zjednodušeně řečeno: AMC má práva pro Českou republiku a Slovensko kolem F1 prakticky na všechno. Nezáleží ale na tom, co AMC vlastní, záleží na operátorech, co všechno z toho k Vám dostanou. A jakým způsobem. Příklad: Sport 1 & Sport 2 nabídnou přenosy F1 v obrazové HD kvalitě. Ale záleží na Vašem operátorovi, jestli Vám umí HD program nabídnout. A za jakou cenu. Obchodní modely různých operátorů jsou různé. A různé jsou tedy i možnosti. A to jsme uvedli jednoduchý příklad! HD kvalitu obrazu! Ale potenciální rozsah služeb je daleko širší: možnost alternativního sledování programu (například ne přes televizi, ale internet), nebo se na závod F1 kouknout až dodatečně. To když třeba přijedete z víkendu až po skončení závodu. Samozřejmě jen v případě, že to stálo za to!

O těchto možnostech ale nerozhoduje AMC. AMC tyto možnosti ‚pouze nabízí‘. O škále jejich využití rozhoduje operátor. V tomto ohledu je asi nejdále O2TV se svou (z mého pohledu) fantastickou službou zpětného sledování až 30 hodin zpětně. Ta je ale pro Sport 1 & Sport 2 dostupná zase jen na televizích. Proč ne na tabletech nebo internetu prostřednictvím služby OTV2 Go?  No jednouše proto, že se O2 a AMC na těchto podmínkách (zatím) nedohodli. A co je donutí? Zájem O2? Zájem AMC? Nebo zájem zákazníka O2 a fandy F1 obzvlášť? Tak právě toto neumím posoudit, přiznám se. Právě v tomto trojúhelníku se podle mého názoru skrývá onen skrytý potenciál, který jsem zmínil v úvodu. Nejsem na tuto oblast vůbec žádným expertem. Ale jsem – shodou okolností – zákazníkem O2 a zapřísáhlým fanouškem F1. Ale bušit do O2, to je jako hrách na stěnu házet!!! Jak se dovolám svých tužeb a přaní?! A to jsem zrovna z těch, který je ochoten nějakou tu korunu obětovat! Jak na tom budou ti, kteří obětovat korunu nebudou ochotni, a raději sáhnou k pirátskému vysílání? A u jiných operátorů to asi nebude lepší.

Jak donutit našeho operátora, aby nám zprostředkoval co nejvíce z nabídky AMC kolem přenosů F1? Umění zodpovědět tuhle otázku asi určí trend budoucích přenosů F1. Jedno je jisté: ty možnosti tady jsou a nejsou nedostupné. Jsou – řekl bych – na dosah ruky. Ukázala to Sky Sport v Anglii a Německu. Jenomže ta je televizí ( u nás nově AMC) a operátorem dohromady. Dostupnost nakoupeného obsahu si určuje sama. Jasně, je to jiný trh. Větší. S obří tradicí motorsportu. Ale vymlouvat se na to nelze. Kde je ta naše česká – slovenská šikovnost?

Čech i Slovák má právo na kvalitní přenosy F1. Sport 1 & Sport 2 je umí nabídnout. Teď je potřeba zavelet k útokům na operátory, abychom té nabídky užili dosyta!!

Diskuse k článku

37 komentářů: “Chcete přenosy F1 pohodlně? ‚Tlačte‘ na svého operátora”

 1. Tomáš Richtr napsal:

  Diky moc!

 2. keleff77 napsal:

  Za sebe bych chtěl moc poděkovat pánové!Naprostá spokojenost.Vím,že se zde našlo za tu dobu dost prudilů,kteří hledali kdejakou blbost,přeřek,během živého přenosu.Osobně sem viděl na vašich komentářích lidskost,nezaujatost,prostě komentář s lehkostí pro normální lidi.Mě slza neukápne,já budu brečet jako dítě… 😥

  Ještě jednou děkuji a přeji hodně úspěchů!

  Marek zuzaňák

 3. Archen napsal:

  Aha … nedočetl jsem až k seznamu poskytovaných kanálů 🙁 Tak nic

 4. Archen napsal:

  No vida, tak jsem tu brčel jak želva a ono samo … http://mobil.idnes.cz/o2tv-go-pro-vsechny-0a5-/mobilni-operatori.aspx?c=A141030_130906_mobilni-operatori_jm#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

  Předpokládám, že přes tohle by se ke Sport1 a Sport 5 mohla dostat další péoměrně široká skupina lidí. Samozřejmě nevím, jaká bude kvalita, ale jsem vděčný i za tuhle možnost.

 5. otas napsal:

  Ne, nejsem z Prahy, jsem z Vysočiny.

  Flynn:
  To Otas:
  a není to lokální provider na optické síti na Praze 13, jenž by se dal zkratkou popsat jako CT?

 6. Flynn napsal:

  To Otas:
  a není to lokální provider na optické síti na Praze 13, jenž by se dal zkratkou popsat jako CT?

 7. otas napsal:

  Je to lokální internetový provider na optické síti, který začíná s IPTV. Žádný plošný provider to není. Měsíčně mě tlačení vyjde přibližně na 300 Kč.

  Flynn:
  Ahoj,
  jak a na kterého operátora jsi zatlačil a na kolik Tě to zatlačení měsíčně přijde?

  Díky moc za radu

  Flynn

 8. Flynn napsal:

  Ahoj,
  jak a na kterého operátora jsi zatlačil a na kolik Tě to zatlačení měsíčně přijde?

  Díky moc za radu

  Flynn

  otas:
  Tak jsem Tome dle tvé rady zatlačil na svého operátora a zabralo to, Sport 1 už mi jee spolu s dalšími 95 programy. Předtím by mne to ani nenapadlo něco takového po providerovi internetu chtít a ejhle, ono to funguje, když je zájem… Díky za tip!

 9. otas napsal:

  Tak jsem Tome dle tvé rady zatlačil na svého operátora a zabralo to, Sport 1 už mi jee spolu s dalšími 95 programy. Předtím by mne to ani nenapadlo něco takového po providerovi internetu chtít a ejhle, ono to funguje, když je zájem… 😀 Díky za tip!

 10. gringo napsal:

  Tomáš Richtr:
  Jak jsem se snažil vysvětlit v článku, to nezáleží na Sport 1 & Sport 2, ale na OPERÁTOROVI

  No to si nemyslím. Není žádný způsob, jak může operátor ovlivnit to, zda bude provozovatel TV stanice vysílat online. Stejně jako VOYO – myslím si, že to bylo tak že Nova (a už je jedno jestli Nova nebo CME) se rozhodla zřídit VOYO a pomocí něj šířit TV vysílání. A zákazník na druhé straně má možnost si tuto službu zaplatit a díky této službě vidět vysílání např. Novy Sport.

 11. Tomáš Richtr napsal:

  Tak to je jasné! Kvalita obsahu je závislá na Sport1 a Sport2 🙂 Potkal jsem se s realizačním týmem a můj dojem byl, že svůj business myslí naprosto vážně. Jsem velmi zvědavý.

  thaischumi: Sorry já jsem vám špatně pochopil (nedíval jsem na citaci), myslel jsem si že mluvíte o kvalitě obsahu a ne o dostupnosti programů.

 12. thaischumi napsal:

  Tomáš Richtr:
  thaischumi: Sport1 & Sport2 nabídne obsah. POkud jej někdo z operátorů bude chtít nabídnout i přes internet, to záleží na operátorovi. O2 to například umí, ale zrovna program Sport1 & Sport2 nevysílá. Operátor by se musel dohodnout s majitelem Sport1 & Sport2.

  Sorry já jsem vám špatně pochopil (nedíval jsem na citaci), myslel jsem si že mluvíte o kvalitě obsahu a ne o dostupnosti programů.

 13. Tomáš Richtr napsal:

  pejths: já pevně věřím, že se něco pohne. Jak je to teď, tak se dá na F1 dívat fakt jen v TV. A nebo pořídit satelit.

  A nebo nakopat poslance do zadnic, abychom to mohli všechno chytat ‚ze vzduchu‘: http://zpravy.idnes.cz/dvb-t2-vysilani-frekvence-kmitocty-televize-divak-ct-f9u-/domaci.aspx?c=A141009_171719_domaci_hv

 14. pejths napsal:

  Tomáš Richtr:
  thaischumi: Sport1 & Sport2 nabídne obsah. POkud jej někdo z operátorů bude chtít nabídnout i přes internet, to záleží na operátorovi. O2 to například umí, ale zrovna program Sport1 & Sport2 nevysílá. Operátor by se musel dohodnout s majitelem Sport1 & Sport2.

  Po téhle věci co tu popisuje Tom volám ode dne, kdy sport1 a 2 oznámil svá práva pro další 2 sezony. Volal jsem do o2, kde mi bylo řečeno, že služba komplet o2TV pro mne není dostupná, z důvodu vyčerpané kapacity portů na ústředně v mé obci – „paráda“. Ptám se tedy, co ta o2tv go, jde to předplatit, že bych se díval jen po internetu, jako streaming? Od listopadu to údajně bude možné, dokonce mi říkal, že by se cena měla pohybovat kolem 150 kč, což je fantastické, nicméně je tam to omezení 20 programů. Ono by těch 20 programů stačilo bohatě, kdyby nahradili tv noha (kterou od roku 2006 sleduju jen po dobu 2 hodin jednou za 14 dní 🙂 ) a nějaký ten barrandov sportem 1 a 2. V tomto momentě bych byl velice spokojený, ke všemu, o2tv v tom balíčku 20 programů nabízí digi sport 1 a 2. Premier league jako bonus za ty prachy? neberte to.

  Osobně si myslím, že ta cena bude o něco vyšší, než mi operátor řekl. Ale upřímně, dal bych jim klidně dvojnásobek, pokud bych si mohl kdekoliv kde je dostupná síť na svém tabletu či notebooku pustit F1 a premier league. Upřímně si myslím, že by o2 na tomhle vyinkasovalo pěknou tržbu.

 15. Tomáš Richtr napsal:

  thaischumi: Sport1 & Sport2 nabídne obsah. POkud jej někdo z operátorů bude chtít nabídnout i přes internet, to záleží na operátorovi. O2 to například umí, ale zrovna program Sport1 & Sport2 nevysílá. Operátor by se musel dohodnout s majitelem Sport1 & Sport2.

 16. thaischumi napsal:

  Tomáš Richtr:
  Jak jsem se snažil vysvětlit v článku, to nezáleží na Sport 1 & Sport 2, ale na OPERÁTOROVI

  Ale na nich záleží také: Reklamy během přenosu (doufám že nebudou), možnost vysílat i tréninky, přednost F1 před jinými sporty (stalo se mnohokrát na Novasportu, nevysílali kvaldu kvůli nějakému blbému fotbalu nebo tenisu) a samozřejmě komentování :mrgreen:, atd.

 17. Tomáš Richtr napsal:

  Jak jsem se snažil vysvětlit v článku, to nezáleží na Sport 1 & Sport 2, ale na OPERÁTOROVI

  Situs:
  A myslite ze je realna moznost ze Sport1 nebo 2 – proste zavod F1 umozni tento kanal prostrednictvim internetu? za poplatek samo?

 18. Situs napsal:

  A myslite ze je realna moznost ze Sport1 nebo 2 – proste zavod F1 umozni tento kanal prostrednictvim internetu? za poplatek samo?

 19. Ondra napsal:

  thaischumi: Nedělej chytrý, tady se mluví o přenosech F1 v nativním HD, takže padej s tím upscalingem.

  Jinak Sport 1 a 2 SD mají docela slušnou kvalitu (bit rate kolem 6Mbps) oproti Nově a Fandě (jen kolem 3-3,5Mbps), při rychlém pohybu není moc vidět tzv. kostičkování, takže ještě se dá koukat na televizorech 32″ a menších.

  No a tady to vidis – stejny rozliseni, jina kvalita. Neni SD jako SD a zrovna tak nativni HD jako nativni HD. 😉

 20. thaischumi napsal:

  Ondra: bla bla bla

  Nedělej chytrý, tady se mluví o přenosech F1 v nativním HD, takže padej s tím upscalingem.

  Jinak Sport 1 a 2 SD mají docela slušnou kvalitu (bit rate kolem 6Mbps) oproti Nově a Fandě (jen kolem 3-3,5Mbps), při rychlém pohybu není moc vidět tzv. kostičkování, takže ještě se dá koukat na televizorech 32″ a menších.

 21. Tomáš Richtr napsal:

  Ondro, beru. HD nemá s kvalitou poskytované TV služby co do činění.

 22. Ondra napsal:

  Tomáš Richtr:
  Rozlišení je v mém světě jedním z parametrů kvality služby. Neslovíčkařme tam, kde to není na místě, pls

  To není takový slovíčkaření, rozlišení vlastně není žádný parametr kvality, z něj se o kvalitě nedozvíš vůbec nic. Když zvětším video z původního rozlišení třeba 320*240 na HD, tak můžu říkat, že to mám v HD, ale kvalita je mizerná. Dost starších filmů ani v HD není, a tak když je sledujeme třeba na Nově HD, je to jen přeškálované SD a trochu digitálně upravené. I film točený v HD může vypadat mizerně, když bude nekvalitní kamera, osvětlení atd. Takže HD je jen rozlišení, ale na HD rozlišení by se asi nechytlo tolik lidí jako na HD kvalitu. 😉

 23. Archen napsal:

  Tak určitě bude, ale přehledné stránky by jim mohly přinést peníze a více zákazníku už dnes. Každopádně musím souhlasit s Gringem, že možnost zaplatit si on-line přístup ve stylu Voyo by se mi líbila. Zřizovat satelit nebo připojení od O2 jen kvůli F1 se mi nechce.

  Tomáš Richtr:
  Jsem si jist, že to bude jedním z obsahů marketingových kampaní.

 24. barmann napsal:

  Z mého pohledu je to tak, žiju v Brně a právě se stěhuju. V současnosti mám NET+TV od Netbox, který má zpětné přehrávání 48hod. Mám NovaSport, ale nemám Sport2. Tam, kde se stěhuju Netbox není a tak jsem nucen přejít k UPC, který zrušilo NovaSport, ale budu mít Sport2. Co však nebudu mít, je zpětný přehrání, takže budu nuce si F1 nahrát do STB, což se při protažení přenosu stává nepohodlným. Ale z mého pohledu jsem si nepohoršil.
  PS: Zdravím Tomyše z dob motokárových srazů spojených se sledováním F1 v hromadné formě 🙂

 25. Tomáš Richtr napsal:

  Určitě bych to neviděl takto extrémně…

  gringo: Tento přesun podle mě znamená konec F1 v ČR.

 26. Tomáš Richtr napsal:

  Jsem si jist, že to bude jedním z obsahů marketingových kampaní.

  Archen: bych čekal, že mě hned na úvod bude nabídnuto, jak se vlastně k vysílání dostat.

 27. Tomáš Richtr napsal:

  Rozlišení je v mém světě jedním z parametrů kvality služby. Neslovíčkařme tam, kde to není na místě, pls 🙂

  Ondra:
  Už dost s tou „HD kvalitou.“:evil:HD je rozlišení, a ne kvalita.:wink:

 28. gringo napsal:

  Tomáš Richtr: Kdyby přenosy formule byly na Nove Sport, to by asi nikomu nevadilo tolik jako presun na Sport1 a 2. Jaká je možnost sledovat Novu Sport přes internet? Velká. Může fakticky kdokoliv kdo si zaplatí VOYO. A jaká je možnost sledovat Sport1 a 2 přes internet? Žádná. Tento přesun podle mě znamená konec F1 v ČR.

  Kdyby přenosy formule byly na Nove Sport, to by asi nikomu nevadilo tolik jako presun na Sport1 a 2. Jaká je možnost sledovat Novu Sport přes internet? Velká. Může fakticky kdokoliv kdo si zaplatí VOYO. A jaká je možnost sledovat Sport1 a 2 přes internet? Žádná. Tento přesun podle mě znamená konec F1 v ČR.

 29. gringo napsal:

  Tomáš Richtr:
  Podle mých informací, kdyby F1 zůstala na Nově i příští rok, přesunula by se na placenou NOVA Sport.

  Kdyby přenosy formule byly na Nove Sport, to by asi nikomu nevadilo tolik jako presun na Sport1 a 2. Jaká je možnost sledovat Novu Sport přes internet? Velká. Může fakticky kdokoliv kdo si zaplatí VOYO. A jaká je možnost sledovat Sport1 a 2 přes internet? Žádná. Tento přesun podle mě znamená konec F1 v ČR.

 30. Archen napsal:

  Tohle se mi nelíbí. Připadá mi to asi tak stejné, jak kdybych dneska musel přemlouvat pekaře, aby mi zítra prodal housky. Buď mi TV sport dokáže nějakým způsobem nabídnout přenos a nebo se prostě budu koukat na stream a oni na nákupu práv prodělají i kalhoty. Nebráním se tomu si přenosy F1 zakoupit, ale chci, aby to bylo pro mě jako koncového zákazníka pohodlné. Například když kouknu webové stránky kanálů Sport 1 a Sport 2, tak bych čekal, že mě hned na úvod bude nabídnuto, jak se vlastně k vysílání dostat. Informaci jsem sice nakonec našel, ale byla zapadlá v hluboko ve zprávách a našel jí až google. Jestli je aktuální opravdu nevím. href=“http://www.sport1tv.cz/Zpravy/2014/03/31/ostatni%20-%20FAQ%20-%20OV

 31. Ondra napsal:

  Už dost s tou „HD kvalitou.“ 👿 HD je rozlišení, a ne kvalita. 😉

 32. Tomáš Richtr napsal:

  Podle mých informací, kdyby F1 zůstala na Nově i příští rok, přesunula by se na placenou NOVA Sport.

 33. stava79 napsal:

  jo a myslím si že dobrý příklad je placené VOYO kdy Nova dala veškerý obsah na VOYO a stejně po nějaké době vrátila své pořady na NOVAPLUS zdarma. a naprala tam reklamu. Takže krok platit za F1 v dnešní době kdy se na internetu objevují filmy dříve než v kině je totální békovina

 34. stava79 napsal:

  Nevím jestli Markýza také přišla o F1 stejně tak ORF. To jsou 2 stanice, které mají velké pokrytí i v ČR. Takže nechápu tento krok v dnešní digi době. Nevím jestli Nova nemá peníze, dle mého reklam v přenosu bylo hodně. Navíc si tím zabijí svůj NOVA Sport, který je nebo donedávna byl u operátorů taky za poplatek. (neboli pokud budu chtít koukat na F1 i placeně tak nekoukám na programy NOVY a ta by měla mít spočítáno o kolik respondentů převážně v čase 14:00 v neděli přijde. A také si myslím že zbytek národa použije digitální cestu zdarma, na které pak vydělá někdo jiný. Příklad YOUTUBE a jeho reklamy.

 35. Tomáš Richtr napsal:

  Klidně dělej reklamu, myslím, že nyní je to právě o tomto. Nevěděl jsem. Dík za info.

  toorek: Rio Media už pár let nabízí možnost vrátit se až 7 dnů zpátky

 36. toorek napsal:

  O2 dává možnost 30 hodin zpětně sledovat pořady a to že je fantastická služba? Nechci tu dělat reklamu, ale Rio Media už pár let nabízí možnost vrátit se až 7 dnů zpátky, což je docela rozdíl. Ale se zbytkem souhlasím. Sám jsem zvědavý, jak se s tím popere můj operátor. Zatím mám Sport 1, za Sport 2 bych si musel připlatit. Ale důležité je, co a v jaké kvalitě nabídnou.

Napsat komentář